| asker a întrebat:

Cum sa imi ajustez programul sa pot dormi si eu pana mai tarziu? Adorm in fiecare seara cam pe la aceeasi ora si in ultima perioada am inceput sa ma trezesc pe la 4 dim. Ce pot face? Nu ma culc mai tarziu de 12 noaptea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori

Care crezi că e motivul pentru care nu dormi mai mult?
Te deranjează ceva condiţii (lumină, gălăgie, temperatură.)? Sau poate ceva pe plan psihic?
Dacă răspunsul e "nu" la ambele întrebări, poate să fie una din următoarele:
- Nu te oboseşti suficient în timpul zilei. Încearcă să ai mai multe activităţi consumatoare de energie. Mişcarea în aer liber e aur curat pentru aşa ceva, mai ales practicarea unui sport.
- Mânânci seara în special glucide care îţi dau energie sau ai mese bogate în lipide şi digestia e mai lungă.
- Foloseşti ecrane (telefon, televizor) până la ore foarte târzii. Blue light insomnia, o problemă medicală a vieţii moderne. Foloseşte filtre de lumină albastră (umblă la setări sau ia aplicaţie pentru aşa ceva) sau încearcă să eviţi ecranele măcar în ultima oră înainte de culcare.

Un somn bun (de regenerare, deci cel de seară) are 6-8 ore. Tot ce e mai puţin sau mai mult dăunează organismului.
Îţi recomand să încerci să adormi mai devreme, nu să te trezeşti mai târziu. Trezitul în intervalul orar 4:30-6:30 după părerea mea e cel mai bun. Asta dacă ştii să profiţi de intervalul 6:30 - ora la care adormi.