| Mihai1000 a întrebat:

Cum sa pronunt pe R corect? Care este pozitia în care trebuie sa tin limba? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca frenul lingual (ata de sub limba) nu prezinta malformatii, atunci poti face exercitii cu limba. Miscari de sus-jos, stanga-dreapta si ascutire-latire.
Pronuntia literei "r" se face cu varful limbii in spatele incisivilor superiori (dintii mari din fata), atingand usor arcada alveolodentara (aceasta se afla deasupra incisivilor.Pe intelesul tau, ca si cum ar fi gingia dar la interior). Sunetul trebuie produs in acel punct, in timpul contactului intre limba si arcada alveolodentara, nu la nivelul gatului sau al palatului.
Nu te descuraja daca nu iti iese din prima.Va trebui sa depui destul de mult efort pentru a reusi sa scapi de rotacism.
Mult succes!

| Mihai1000 explică (pentru Floridori):

Multumesc din suflet! Aveti Instagram sau Facebook ca vreau sa va întreb mai multe daca se poate!

| Floridori a răspuns (pentru Mihai1000):

Cu drag! Sper sa reusesti!
Nu folosesc retelele de socializare mentionate mai sus.
Dar iti voi trimite o felicitare pe aici si imi poti raspunde la ea, daca doresti si poate reusim sa rezolvam toate nelamuririle.

| Mihai1000 explică (pentru Floridori):

Momentan nu am reusit... unde putem sa vorbim ca sa te întreb mao multe? te rog!

| Floridori a răspuns (pentru Mihai1000):

Iti spun sincer ca nu folosesc decat Whatsapp.Nu sunt copil sa inventez...
Momentan vorbim pe aici, prin mesaje si cu mare drag te ajut in masura in care va fi posibil.

| Mihai1000 explică (pentru Floridori):

Ok am înteles. Credeti ca mai pot face ceva ca am 16 ani si nu pot sa l pronunt pe R corect...

| Floridori a răspuns (pentru Mihai1000):

Poti face asta oricand, dar cu cat inaintezi mai mult in varsta, va fi mai greu.Ideal ar fi fost acum 10 ani, dar niciodata nu este prea tarziu.Insa trebuie sa stii ca nu se va intampla intr-o zi si va fi nevoie sa fii perseverent.
Sa stii ca eu ti-am raspuns si la mesaj, daca vrei sa verifici...

| Mihai1000 explică (pentru Floridori):

Nu stiu cum sa ma uit la mesaje...

| Floridori a răspuns (pentru Mihai1000):

In dreapta, sus, ai sectiunea cu portocaliu "Pune o intrebare", iar langa ai 3 liniute orizontale.Dai acolo si vei vedea mai multe optiuni, printre care si mesajele.
Tu mi-ai scris un mesaj, eu ti-am raspuns si il gasesti acolo.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti explica logopedul cum se pronunta!
Fiindca nu avem logopezi aici, nimeni nu stie sa-ti arate sau sa-ti exemplifice prin scris, iar ceea ce ceri tu aici este practic imposibil de realizat corect.
Incapatanarea ta de a merge la logoped este de alta natura, probabil speriat ca ti se face injectie, ceea ce nu-i adevarat, dar sunt anumite lucurii in viata care se pot rezolva sau repara DOAR prin contact DIRECT si PERSONAL cu un specialist, ca in cazul tau, cu un logoped.
O sa intelegi asta mai tarziu, cand vei creste mare si vei vedea ca lumea nu te intelege si te vei rusina de cat de rau vorbesti, regretand ca nu ai mers la logoped de micut sa inveti a pronunta corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește după mine: Râu Rățușcă Rămurică, Rică nu știa să zică.