| T30D0RA a întrebat:

Cum sa respir cand alerg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

Inspiri pe nas, expiri pe gura. Respiratii rapide si NU adanci. Chiar daca pare ca te oboseste mai mult, e mai bine, altfel ti se usuca gatul si iti va fi mult mai rau. Iti zic eu din experienta proprie.
Si cand alergi ridica talpa piciorului. Nu doar faci mers rapid. Ridici laba piciorului in spate pana in drept cu genunchiul. E putin mai greu, dar crede'ma alergi mai bine asa.

6 răspunsuri:
| Maria_1984 a răspuns:

Incorect!
Inspiri pe nas, expiri pe nas!
Niciodata pe gura, pentru ca inghiti aerul rece si te poti imbolnavi!

| kiss1 a răspuns:

Trebuie sa respiri pe nas cu gura inchisa.
O zi buna in continuare.
Te pup dulce!

| Ana213 a răspuns:

Cel mai important e sa respiri pe nas in ritmul in care alergi, inspiri si expiri insa nu foarte des, daca respiri pe gura dupa 200 de metri esti gramada.

| ghineanamaria a răspuns:

Cu gura inchisa si pe nas

| mihaitza93 a răspuns:

Incearca sa respiri pe nas, chiar daca e mai obositor si mai greu, astfel vei preveni o raceala buna cit si alte riscuri...

| Didi_9407 a răspuns:

Tragi aer penas si il dai afara pe gura:d asa nu racesti la plamani si obosesti mai greu big grin