Întrebare recomandată | Xenoverse a întrebat:

Cum sa scap de alunite fara operatie chirurgicala? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu si sigur e prin operatie chirurgicala. Nu doare si dureaza putin.
O alternativa este sa tratezi cu zeama proaspata, portocalie de la tulpina florii ROSTOPASCA, de 2-3 ori pe zi. La negi e eficace, in 2-3 saptamani face efectul, fara reactii adverse.

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand nu incerca sa ti-o scoti tu pentru ca, dupa cum au zis si utilizatorii de mai sus, poate fi cancerigena, si atat ti-ar trebui, pentru o amarata de alunita sa faci cancer de piele.
Fara operatie nu se poate, trebuie facute cateva analize ale acelei alunite sa se vada exact ce fel de alunita e si apoi, daca nu are caracter malign se poate extirpa. Un medic dermatolog sau estetician o sa te ajute in problema asta.

| vocea a răspuns:

Poti face cancer daca le rupi, stai linistita alunitele nu te deranjeaza cu nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Poti sa te operezi, e singura cale.
Pot declansa cancer, deci nu trebuie sa fi foarte grijuliu cu ele, sa nu le rupi, etc.

| Muwz a răspuns:

Pai mai intai ar trebui sa vezi daca alunita este cancerigene:
''Cum recunoaşteţi aluniţele cancerigene

Aluniţele normale sunt simetrice, cele cancerigene nu. Atunci când examinaţi o aluniţă, desenaţi o linie imaginară pe mijlocul ei şi comparaţi cele două jumătăţi. Dacă nu arată la fel, cere unui medic dermatolog să te consulte.

O aluniţă care nu ridică probleme e plată, iar suprafaţa ei e moale. De regulă, e rotundă sau ovală şi nu are mai mult de 6 mm în diametru.''
Daca nu este periculoasa, poti scapa de ea cu usturoi (tai o ''feliuta'' subtire si o lasi unde este alunita peste noapte, pui un leucoplast sau ceva sa nu cada, si se va usca si va cadea - nu este recomandata deoarece este periculos si mai irita si pielea din jurul alunitei) sau cu ulei de ricin (aceasta metoda necesita timp - cateva luni, va incepe de sa decoloreze si dupa va disparea).

| n1445 a răspuns:

Buna intrebare, nu se poate. Ai grija sa nu faci cancer la piele...

| Copila2016 a răspuns:

Alunitele sunt din nastere, sunt o parte din tine, daca le scoti poti sa faci semne sau chiar mai rau cancer, lasale in pace si nu le zgandari.

| Iulia1980 a răspuns:

Pai...te pot ajuta_! Este un medicament care a aparut doar in unele farmacii! Am uitat cum se numeste, dar are efect! Este intr-o sticluta mica si te poste scapa de alunite, negi etc.Insa trebuie aplicata cu grija, nu foarte mult medicament.Este ca un ulei, e in sticluta! Dar, sa nu ti le rupi.Se pot infecat gra.Asta poate duce la cancer.