| Kiraa a întrebat:

Cum scap de alunite?

6 răspunsuri:
| Avon_8981 a răspuns:

Din cate stiu eu nu se poate decat prin operatie.
Dar de ce vrei sa scapi?
Sunt faine, mie imi plac.
Si eu am multe alunite si sunt mandrabig grin

| HelpMeNow a răspuns:

Sa nu te atingi de alunite! Ai putea sa mergi la doctor sa le tai cu laserul, dar ai mari sanse sa faci cancer.

Alunitele trebuie lasate in pace, las ca nu te deranjeaza!

| MusicMakesMeFreeXD a răspuns:

Tehnica cea mai cunoscuta este extirparea simpla cu ajutorul unui bisturiu sub anestezie locala, practicianul va scoate in intregime alunita, apoi va face puncte de sutura profunde cu fire care se absorb si puncte de sutura superficiale ce se vor scoate la o saptamana dupa operatie. Cicatricea este in general un pic mai mare decat alunita, dar va disparea aproape total cu timpul.

A doua metoda este cea numita „shaving". Alunita este rasa la suprafata cu ajutorul unei lame de bisturiu sub anestezie locala, dar nu este scoasa complet si poate sa reapara in anumite cazuri.

Aceasta metoda se practica pentru alunitele fara riscuri, dar nu se realizeaza pentru cele de dimensiuni mari, mai mari de 1 cm in diametru, caci cicatricea va fi ca un crater. Pentru alte cazuri, shavingul inseamna o cicatrice aproape insesizabila.

In sfarsit, alunitele pot fi arse cu alaserul in mai putin de 1 minut, dar atunci nu mai pot fi analizate in laborator. Aceasta tehnica este rezervata alunitelor care nu prezinta la prima vedere riscuri.


pa, pa

| Karashi a răspuns:

Im...pai alunitele nu trebuie sa fie deranjate! te-ai nascut cu ele, fac parte din tine!
Si totusi, am avut odata o alunita ce mi se rupsese si se agata de toate hainele pe care le purta.ma durea si am vrut sa scapt de ea.am fost la dermatoloaga si mi-a scos-o cu laseru.
Asa poti sa faci si u.te duci la un doctor dermatolog, si ii ceri sa iti scoata alun ita respecricva cu laseru! tongue

| JustME_6760 a răspuns:

Aruncale!laughing glumeam si euam mi-am comandat dif.creme dar nu pot sa scap de ele.In fine cine te place te place asa cum esti tongue

| paula_6609 a răspuns:

Pai eu cred ca poti sa scapi de alunite prin operatii estetice si daca mergi la un medic bune nu risti sa faci cancer

fundalove struck?

Întrebări similare