Întrebare recomandată | FlorinSalamNr1 a întrebat:

Cum scap de claustrofobie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai putea incerca sa intri voit intr-un spatiu mic, sa inchizi usa si sa inspiri adanc, sa incerci sa te relaxezi si sa-ti repeti continuu ca nu are ce sa ti se intample.

| Violleta2022 a răspuns:

Prin vointa!

| mihai69 a răspuns:

Mergând la psiholog.

| minrest a răspuns:

De claustrofobie in sine, chiar daca nu scapi complet, nu e o tragedie. Vezi care e problema principala, ce boala ai, tine-o sub control si vei duce o viata normala. In subsidiar, probabil se va reduce si claustrofobia. Curaj!

Răspuns utilizator avertizat
| Qwwww a răspuns:

Exersând, și gândind pozitiv.

| BODYSS a răspuns:

Claustrofobia se trateaza ca orice boala anxioasa, psihica si tratamentul se aplcia doar in unitatile specializate. Nu exista un tratament specific, insa exista mai multe proceduri care pot fi aplicate, in functie de graviatatea situatiei.

Medicii recomanda anumite medicamente, terapii comportamentale sub supraveghere constanta, hipnoza, psihoterapie, consiliere, programe speciale pentru bolnavii de fobii.

Cel mai important este faptul ca nu trebuie sa infrunti singura aceasta anxietate, ci trebuie sa mergi la medic.

| SweetStrawberry a răspuns:

Buna...Nu am claustrofobie si nici nu sunt pshiholog ca sa ajut oamenii in a isi depasi fricile si temerile, deci...te ajut cum pot.
Cred eu ca pentru a scapa de aceasta fobie ar trebui sa fii curajos, sa mergi cu liftu(nu pe scari, sigur un claustrofob nu foloseste liftul pentru ca este un spatiu inchis), sa stai in camere inchise sau in debara micuta daca ai acasa.

Sper ca te-am ajutat

| Denissu_Denis_2001 a răspuns:

Pai poti merge la psiholog sau sa incerci sa iti invingi aceasta caustrofobie.

| Tamaș_Maria_1998 a răspuns:

Fiind curajos.Nu au ce sa-ti faca 4 pereti, si subconstientul tau stie asta!