| Razvan_8378 a întrebat:

Cum scap de fobia de dentist?sad FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

-Mirosul de levantica alunga frica de medic=Expunerea la parfum de levantica in timpul mai multor sedinte la stomatolog scade nivelul de anxietate cu pana aproape la jumatate
-eu, inainte sa merg la dentist, mananc ceva, ma uit la tv, dar nu prea functioneaza la perfectie.
-cand mergi acolo' vb cu dentistu sau cu personalul sau despre frica ta, si acesta o sa faca ceva la nevoile tale
-nu fi grabit, sau stresat, caci asta causeaza in profunzime frica
-inceraca sa te gandesti ca nu este ceva asa de rau precum pare, ctva minute doar, i totul se va termina.iti vei da curaj, si totul se termina cu bine
http://www.intrefete.ro/......og-6091383 dai mai jos si o sa vezi cum sa te relaxezi
SUCCES >:D<

3 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Scapi de fobii doar daca le infrunti. Deci du-te la dentist si gata!

Culmea e ca si eu trebuie sa merg saptamana viitoare sa-mi fac o carie!

| Biuka a răspuns:

Http://www.implantodent.ro/ro/recomandari/teama-de-dentist.html
Sincera sa fiu. nu am citi reportajul dar stiu din proprie experienta ca daca vrei sa scapi de o fobie (frica) trebuie sa o infrunti tu singur :|. aDICA DU-TE NEAPARAT!;;). TU TREBUIE SA DECIZI DACA VEI RAMANE ASA SAU NU PE VIITOR 3:-O

| Dunnamite a răspuns:

Te duci la dentist mai des!