Întrebare recomandată | Ionelauser a întrebat:

Cum scap de fobia de caini?

Răspuns Câştigător
| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Te poti duce la psiholog. Daca totusi, vrei ceva mai simplu, poti sa-ti iei un pui de catelus si sa te obisnuiesti cu el. Asa o sa scapi de frica ta de caini, dar stai linistita, o sa se rezolve. Poti sa te incurajezi spunand:"Eu pot. De ce sa-mi fie frica de caini? Sunt doar niste animalute simpatice!" Bine..ca nu toti cainii sunt "amabili"
Fundita?

21 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Ii mangai.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Te iei la tranta cu un caine: si-i dai o stanga si-o dreapta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai,daca tie frica de câini de ce ai ca poza de profil un câine?

| Ionelauser explică (pentru anonim_4396):

Imi e frica de caini mari happy tongue eu o sa-mi cumpar un bichon maltese ca e mic si nu musca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi fobie si chiar nu merge. Daca iti e doar frica de caini poate poti scapa, dar daca deja s.a transformat firca in fobie nu trece. Imi plac cainii, dar imi e frica de ei, nu stiu cum se poate explica asa ceva, dar asa e. Am fost la psiholog, dar fara efecte, mi.am luat un ciobanesc carpatin, care e destul de mare, dar tot n.a disparut fobia. M.am obisnuit cu prietenulmeu animal, dar nu cu ceilalti caini. Am impresia ca in orice clipa ma pot musca, ma pot fugari sau ma pot zgaria. Am o problema foarte mare si tare mult sper sa nu te afli in aceeasi situatie ca mine.

| Kyılε a răspuns:

Sedinte cu pisalogul (aah psihologul pardon) big grin

| PanaceuUniversal a răspuns:

Ia un pui de catel, si creste-l pana se face mare!

| DjNick112 a răspuns:

Gasesti un caine mare, de care ti-e frica cel mai tare, te duci langa el, il pupi, il mangai si asa mai departe, asa scapi de frica (poti sa-i faci si un masaj)

| CristianTheBest a răspuns:

Ia-ti un caine, incearca sa ai grija de el si cu timpul o sa treaca happy, sper.

| Biițăăă a răspuns:

Nu scapi. smug

| Ionelauser explică:

Multumesc tuturor, da chiar planuiam sa imi iau un caine insa unul mic.
Nu imi e frica de caini ( de toti), ci doar de un caine de al unei prietene e un caniche negru mare si sare pe toti cand ii vede. de asta am pus intrebarea
Multumesc tuturor

| Miron_Sanda_1990 a răspuns:

Avea si eu fobia asta
Leacul:adopta un pui

| Andreeab06 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica de caini. Faci mai mult rau decat bine atunci cand esti in preajma unui caine si tie iti este frica, cainele simte frica si reactioneaza. De aceea cand esti in preajma unui caine trebuie sa ramai calm iar cainele va simti ca esti prietenos. De ex: acei caini care dau din coada atunci cand te vad, inseamna ca au nevoie de afectiune si vor sa fie mangaiati. etc, pe cand un caine rau. ei bine, iti dai seama foarte usor atunci cand un caine nu e prietenos... poate sa maraie sau sa se apropie de picior, in cel mai rau caz daca vine direct la picior e clar ca va vrea sa muste. Nu stiu daca te.am ajutat, doar mi-am spus si eu parerea happy

| KissMeAss a răspuns:

Psihologul nu-ti poate face nimic. Cainii sunt inofensivi. Doar cei antrenati sunt periculosi. Incearca sa te joci cu ei, nu-ti fac nimic. chiar daca o sa sara pe tine sau o sa-ti linga mana, asta nu inseamna ca o sa te muste sau altceva, asta inseamna ca vor sa te joci cu ei. happy

| CyberneticGOD a răspuns:

CUmpara-ti un caine, face minuni sufletului.

| Kamelia34 a răspuns:

Daca psihologul nu te va ajuta, incearca sa mangai unul si sa vezi cum e...

| claraenicavalentina7000000 a răspuns:

Invingandu-ti singura teama, apropiindu-te prin toate caile posibile de ei, incet, incet, cui pe cui se scoate! Nu iti fie teama, ai incredere in tine!

| Mihaeetza a răspuns (pentru claraenicavalentina7000000):

Asta nu merge.Cainii simt adrenalina care o secreti, cand ti-e frica.

| alin11alinutzu a răspuns:

Iti iei un catelus dragut

| JustinBieber1 a răspuns:

Nu pot sa cred! Niste animalute dragute nu iti plac? Pai cumparati un pooch si o sa scapi garantat happy

| RoscaL a răspuns:

Du-te la psiholog sau alta idee. Iati un pui de catel si joaca-te mereu cu el si te obisnuiesti