| Ch3ls3a91 a întrebat:

Cum scap de roseata și umflatura? Am o rana la un deget de la picior și am puroi și e umflat. Ce sa fac sa-mi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

In primul rand cand iti tai unghiile de la piciare cu unghiera ai grija sa nu mai mult unghia spre geget si mai ales in coluri sa nu ciupesti din carne.Asa se fac infectiile locale si se face roseata cu punga de puroi. Unghierele inainte de a se taia unghiile se tin in spirt 5 - 10 minute si apoi se taie unghiile.Ideea de baza este ca unghiile de la picoare se taie foarte usor daca tii piciorul 15 minute minim in apa fierbinte cat poti suporta sau dupa ce ai facut dus sau baie.Apa calda moaie unghiile pot fi taiate usor.Pentru infectie daca ai puroi poti cu 2 degete sa strangi si sa storci rana pana iese putin sange. Daca iese sange e ok.De obicei infectia dureaza cateva zile, te doare locul si o sa puroieze de 3 - 4 ori, punga de puroi se va face din nou de 2 sau 3 ori. Daca e o punga de puroi mai mare si umflata si nu se sparge - de la farmacie un ac de seringa foarte subtire cumperi, al bagi in spirt si intepi punga de puroi in zona de sus apoi strangi cu degetele pana iese tot plus putin sange. Apoi curati zona cu apa calduta, stergi cu unsevetel umed pe baza de alco; si tamponezi putin cu putin spirt rana.Ca sa treaca mai repede piciorul, degetele trebuie sa respire, sa stea in aer fara sosete.

| Atat_Drakoo_1998 a răspuns:

Am avut exact acelasi lucru si am avut nevoie de inghijiri medicale!