| Cuvantul a întrebat:

Salut , asi dori sa pun o intrebare care ma ingrijoareaza , acum aproximativ 5 zile mi-am rupt coltul de unghie de la degetul mare de la picior , problema este ca s-a umflat si degetul putin dar de acolo de unde am rupt coltul este destul de umflat si nu prea pot sa calc pe deget sau sa il ating cu mana ca ma doare . Oare am puroi? ca nu prea stiu (eu sincer cred ca nu ca arata exact ca o umflatura rosie si nu e o rana mai exact , e o umflatura fix pe colt ) sunt foarte ingrijorat asi dori daca se poate un raspus nu ce sa fac , sau un raspuns ca daca e puroi mai exact eu cred ca a copt , da chestia este ca imi este destul de frica sa merg la doctor asi dori un raspuns cat mai repede va rog) Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Poate fi vb de panaritiu(INFECTIE periunghiala), mai bine nu o lasi sa se mareasca si mergi la un chirurg, infara ca iti dreneaza puroiul(oricum tesutul ala e mort si nu simti nimic) nu are ce sa se intample

| Meow1 a răspuns:

Nu te speria, iti creste doar coltul acela care este rupt in carne si te doare! Incearca ca alta data sa ai grija si cu coltul rupt din greseala si cu coltul taiat cu unghiera prea din carne! {}{Si mie mi s-a mai intamplat! }{}