| VictorCti1234 a întrebat:

Cum scap de sughit? Am baut apa si nu am scapat de sughit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cookie01 a răspuns:

Ia 5 inghitituri mici de apa (sau orice alt lichid necarbogazos), una dupa alta, fara a respira in pauza dintre ele. E o metoda batraneasca si merge in cele mai multe cazuri. Daca nu trece mai repeta inca o data sau incearca cu 7 inghitituri.

2 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Era o chestie. Tine-ti respiratia si numara rar pana la 10. Parca trebuia sa stai si intr-un picior, nu mai retin exact.

| ancaflorian a răspuns:

Te ridici în picioare, te apleci de trunchi spre înainte, la un unghi de 90 de grade fata de picioare, pe cât posibil fără sa îndoi mult genunchii. În aceasta poziție bei un pahar de apa, fără sa te oprești între înghițituri, fără sa ridici trunchiul (ai aceasta tendința când bei). Foarte important sa duci trunchiul cât mai înainte, la unghi de 90 grade. Funcționează la toți cei cărora le-am recomandat. Cred ca poziția face ca mușchiul diafragma sa se reașeze.