| Rebe97 a întrebat:

Ce pot face ca să scap de sughiţ? Am baut l apă de numaă dar tot nu trece ...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Diiiia a răspuns:

- preseaza cu degetul mare de la o mana palma mainii celeilalte. Cu cat mai tare reusesti sa faci asta, cu atat mai bine. Disconfortul poate reprezenta o distragere a atentiei de la sughit;

- respira adanc si tine aerul in tine din cand in cand. Atunci cand se acumuleaza dioxid de carbon in diafragma, aceasta se relaxeaza.

- daca te poti retrage undeva singur cateva minute, baga-ti degetele in urechi pentru 20-30 de secunde sau preseaza zona moale din spatele urechilor. Acest gest relaxeaza un nerv care este conectat cu diafragma.

- daca tot nu te vede nimeni, scoate limba, gest care te va ajuta sa respiri mai bine.

- tine-ti mainile impreunate in jurul nasului si al gurii si continua sa respiri normal.

- ia 9-10 inghitituri rapide dintr-un pahar cu apa. Astfel vei opri spasmele diafragmei.

- daca iti poti bloca urechile in timp ce bei apa, este si mai bine. Poti tine degetele in urechi si bea lichidul cu un pai.

- acopera paharul cu un prosop de hartie si bea apa prin el. Va trebui sa tragi mai tare, lucru ce va contracta diafragma si o va opri sa se mai miste necontrolat.

- pune o lingurita de zahar sau miere sub limba si inghite.

surpriza gustarii a ceva acru iti poate vindeca sughitul.

- inghite o lungurita de otet de mere. Este intr-adevar o provocare, dar vei vedea rapid rezultatele.

- cateodata relaxarea este cheia. Stai intins pe pat, cu capul intors intr-o parte si mainile pe langa corp. Respira adanc cateva minute.

- si un sarut lung si pasional s-a dovedit un remediu pentru sughit.

10 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Iti tii respiratia cateva secunde sau pune pe cineva sa te sperie sau bea putina apa

| WeaponGirl a răspuns:

laughing) bea 2 litri
trebuie sa bei 9 inghitituri de apa
sau razi
sau prefate ca te sperii de cevawinking

| Λndrei a răspuns:

Tine-ti respiratie pana ce nu mai poti si dupa aia iti garantez ca nu mai sughiti.

| Magnifico a răspuns:

Tine-ti respiratia! Functioneaza garantat! Dar vezi sa dai drumul la aer inainte sa iti schimbi culoarea i-am mai spus la unullaughing

| MâţulMov a răspuns:

Il lasi sa treaca, poti sa stai si cu capul in jos, sau sa te uit la filme horror ca sa te sperii

| Andr3iutz a răspuns:

9 inghitituri de apa mici.Se zice ca trece. laughing la mine are efectwinking

Răspuns utilizator avertizat
| hellchild a răspuns:

Tineti respiratia... sau respira regulat si incet, pentru a-ti relaxa diafragma.

| Diia13 a răspuns:

Mananca niste zahar. O sa-ti treaca.happy

| NaM3 a răspuns:

Incearca sa iti ti respiratia cateva secunde(cat de mult poti) sau sa bei apa rece sau sa pui pe cineva sa te sperie dar sa nu ii spui cand.