| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face o ecografie transvaginala? Sunt programata si nu stiu la ce sa ma astept. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sonda tranvaginala are cam grosimea unui marker. se inveleste intr-un prezervativ si se unge cu gel de echografie care este un bun lubrefiant. Investigatia nu e dureroasa, e doar neplacuta. Dupa explorare ramai cu o mica jena care poate persista pana la doua zile.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Practic sonda are grosimea unui marker, va fi invelita intr-un prezervativ si apoi unsa din belsug cu gel de echografie care este un bun lubrefiant. Nu e dureros, doar putin incomod. O sa mai simti o mica jena vreo doua zile dupa aceea.

| Darry a răspuns:

Sunt de acord cu alina.
Trebuie sa ai la tine si un prezervativ, in cazul in care cei de la cabinet nu au......prezervativul se pune pe acel dispozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ecografia transvaginala se realizeaza cu ajutorul unei sonde ecografice care se introduce in vagin si permite vizualizarea organelor interne si a unei sarcini incipiente.Nu este dureroasa si nici incomoda.