| DotPunct a întrebat:

Cum se poate ca un borcan de compot sa aiba 600kcal?:O Mi se pare mult prea mult, avand in vedere ca nu e altceva decat apa, putin zahar si fruct(prune). Atat de mult sa aiba?:O

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
100 g de zahăr are 410 calorii.
http://calorii.oneden.com/Calorii-Prune.html
100 g compot are 90 calorii. Calculezi cât are și borcanul!
Pa, pa.

| cristi202 a răspuns:

"Putin zahar"?!? Un compot, ca sa fie bun, are destul de mult zahar, pe linga, daca e sa mai adaugi zaharul din fructe, obtii o cantitate deloc neglijabila de zahar. Si cum zaharul e un bun energizant (la spitale, cei ce nu pot minca traiesc din perfuzii cu glucoza, care tot un fel de zahar e), nu m-ar mira deloc sa aflu ca un borcan cu compot are 600 kcal (depinde desigur si de marimea borcanului).

| Robert a răspuns:

A nu restul de calorii sunt de la borcan. poti sta linistit. doar sticla in sine are 300 de calorii.

| blackwidow a răspuns:

Prunele au un continut destul de mare de zahar. Iar acel PUTIN nu stiu cat de putin inseamna la producatorii nostri. 1gram de zahar are 4kcal=>ca la 600kcal ar veni cam 150grame zahar in total(adica zahar pur plus zaharul din prune). Poate din greseala te-ai uitat la Kj. 1kcal are4, 18 Kj=> ca ar avea 140kcal totul. Mai uite-te o data, poate ai citit prost. Sa ai pofta

| dany7300 a răspuns:

Pai zaharul are multe calorii happy