Întrebare recomandată | Madayna a întrebat:

Cum se procedeaza la o extractie de masea? Cei care ati trecut prin asta spuneti-mi pas cu pas ce v-a facut. Nu stiu la ce sa ma astept si imi e putin teama. Anestezia trebuie facuta cu ac neaparat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Stai linistit ca anestezia e facuta cu un ac ca nici nu-l vezi bine si nici nu-l simti pentru ca are deja in varf anastezic.Am fost la o lucrare de mai mari dimensiuni cu frica la inceput ca tine si a doua oara nu am mai avut probleme mai ales ca sunt anestezice puternice si nu simti nimic.E drept ca dupa vreo 2-2, 5 ore(cand dispare efectul anestezicului) o sa ai o durere suportabila dar nu se compara cu durerea de masea in sine nici pe departe si aceea trece cam in 1-1, 5 ore.
Sanatate si ai grija de dantura ta thumbs up

| Madayna explică (pentru stlucian):

E adevarat ca dupa ce iti scoate maseaua se inchide incizia prin sutura?

| stlucian a răspuns (pentru Madayna):

NU.Se aplica un pansament(cu un cicatrizant) care trebuie sa-l tii cam 1/2-1 ore ca vasele sangvine sa se inchida/cicatrizeze. Eventual o sa-ti prescrie vreun antibiotic usor. Locul ramas se va inchide in mod natural cam in 10-14 zile.

| Madayna explică (pentru stlucian):

M-am linistit, multumesc.

| stlucian a răspuns (pentru Madayna):

Pentru putinwinking

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Face anestezie cu seringa si ac in mai multe parti ale maselei, apoi te lasa un timp sa amorteasca. Iti baga un patent in gura si trage, daca se rupe scoate restul si mai baga un furtun sa traga resturile dintelui. Te pune sa clatesti gura apoi isi continua treaba daca e necesar sau la sfarsit clatesti.

| Madayna explică (pentru mgtow):

Doare anestezia? sad

| mgtow a răspuns (pentru Madayna):

Putin.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, nu trebuie sa-ti fie teama. Medicul stomatolog, stie ce are de facut. Te consulta, se uita in gura ta, tu ii arati ce te doare, apoi el vede ce este de facut: iti da apa de gura, in caz de este vorba de extractie, iti face usor o anestezie cu un ac si seringa, dupa care te lasa 10-15 minute sa-si faca anestezia efectul, dupa care te cheama inapoi si iti scoate maseaua sau duntele care te doare. Important este ca medicul si asistenta, vorbesc foarte frumos, si te incurajeaza. Iii spui medicului stomatolog ca iti este frica tare. Te intreaba mai intai daca ai probleme cu inimioara ta. MMai degraba induri toate astea, decat durere de masea care te ia de cap, si decat sa iei atatea algocalmine pentru linistirea durerii, si te face sa nu fii atent(a) la orele de la scoala, si nu te lasa sa dormi noaptea. Gandeste-te la ficatul si rinichii tai pe care ii incarci cu atatea medicamente!

| OneReason a răspuns:

Mi-e mia făcut anestezie mi-a băgat ace colorate în gură... după a scos-o şi a curs sănge.
nu a fost chiar aşa de dureros,,
mai mult a fost ca şi cum te-ar gădila cineva...

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Nu stiu fiecare miscare pe care o face dentistul dar cert e ca nu trebuie sa iti fie frica nu o sa simti nimic, o sa simti niste furnicaturi cand iti face anesteziawinking

| missandrab a răspuns:

Inainte de anestezie te inteapa in mana, sa vada daca nu esti alergica, apoi daca nu ai nicio reactie adversa iti va da un spray la masea ca sa amorteasca gingia... dupa asta abia urmeaza anestezia cu acul, care e cat un fir de par de gros. Nu doare extractia propriu-zisa, doare putin dupa ce iti trece anestezia.

| YoVyLLy a răspuns:

Stai chill. Anestezia se face cu un ac foarte micut. Nu te doare. Iti va face anestezie in falca si in masea.Nu o sa te doara.

| vavitza a răspuns:

Daca iti este frica, dupa ce ii spui doctorului de masea, poate ti-o plombeaza, dar poti sa stai cu ochii inchisi sa nu te uiti. Daca ti-o scoate, stai linistita ca nu o sa te doara. Iti ia mai mult timp pana iti faci curaj sa ajungi la doctor.In foarte putin timp ti-o va scoate, sa nu-ti fie frica.

| NoobyLolman a răspuns:

Eu cand am fost a extractii doctorul a facut asa: mi-a dat cu un gel pentru a-mi amortiza gingia, apoi a luat o seringa destul de mica si a introdus-o in gingie apoi a apasat pe ea(logic) iar dupa asta a venit cu un cleste si l-a scos.
Gradul de dificultate depinde de cat de adanca este radacina gingii, daca e adanca o sa te doara umpiculet.
Succes :-)

| GabiStars a răspuns:

NU te speria de obicei mie cel putin imi da cu sprei asteapta sa se faca efectul si dupa face injectia e doaro mica intepatura neinsemnata doar ca tu cum esti speriat o sa stimulez ca cica ar fi durut mai tare nu te speria dupa injectie mai asteapta un pic ia un aparat de pe acolo si iti prinde maseau trage si e scoasa nu o sa ai ce prea simti