| mishadinu a întrebat:

Cum se trateaza psoriazisul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cri2y a răspuns:

Din experienta proprie iti spun ca trebuie sa te feresti cu orice chip de cremele si unguentele bazate pe corticoizi,gen Dermovate,Diprosalic,Elocom..etc..nu fac decat sa ascunda temporar plagile..care de fiecare data cand vor aparea eruptia va fi si mai puternica.Evita medicamentele pe cale orala...au afecte secundare ft puternice.Eu zic ca avand multa rabdare vei face progrese cu creme pe baza de Ditranol(are rolul de a ''arde'' celulele ajunse la suprafata ,nematurizate si Uree(are rolul de a descuama).Marea,briza si soarele litoralului fac minuni..Prof dr Dan Forsea ,Spit Colentina este un specialist dermatolog pe care ti l recomand.Si inca o data..nu te lasa amagit de corticozi..bucuria e de scurta durata si ponoasele de lunga..

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Tratament special nu s-a descoperit inca dar exista un anumit tratament pentru a reduce cresterea accentuata a tesutului cutanat(placilor)si a inflamatiei secundare a acestora(unguente, lotiuni, creme, uleiuri). In cazul cind acesta avanseaza se trateaza cu CICLOSPORINA, COMBINAT CU UNGUENTE, CREME, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Deocamdata nu se cunoaste un tratament prin care se scapa definitiv de psoriazis.
Se folosesc diferite calmante, asociat cu dieta specifica.
Periodic se retrage, dispare, dupa care erupe din nou.

cristian
| cristian a răspuns:

De tratat sunt multe leacuri dar problema este ca nu se prea vindeca.
Incearca sa nu fii dependent de multitudinea cremelor si unguentelor existente care sunt agresive.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe langa ce ti-au spus si colegii, incerca sa fii mereu echilibrat, adica sa eviti stressul, care stimuleaza si amplifica recidivele! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am psisorazis si nu stiu cum sal tratez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am psoriazis si am 14 ani, a inceput sa imi apara de mica.am incercat toate felurile de creme si alte chestii...au dreptate, nu se vindeca.doar dispare si apare din nou... cel putin la mine dadeam cu o crema de 2 3 ori si pe urma nu isi mai facea efectul...nu stiu ce sa mai incerc. daca gasiti ceva spuneti-mi si mie

| PsychoDLight a răspuns:

Nu cred ca exista un remediu cu 100% rezultate sigure...eu folosesc o crema speciala preparata in farmacie http://tratament-psoriazis.urmatorulpas.com/tratament-psoriazis/

| croggo a răspuns:

Psoriazisul nu se trateaza peste noapte.acum am 16 ani si mi-a aparut pe la 12 ani.pe atunci era un chin dar m-am obisnuit! imi intretin pielea curata ca si cum n-as avea nimic. dar au fost perioade cand intram in panica, ceea ce nu e indicat! ideea e ca trebuie se gandesc pozitiv si totul o sa fie bine.chiar daca o sa am aceasta boala toata viata(asa mi s-a spus)...