| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva stie cum se pote vindeca psoriazisul?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Este o boala care se trateaza destul de greu, afecteaza mult omul... avand in vedere ca unele forme de psoriazis care pot fi foarte urate... ce poate afecta viata sociala si viata de familie a bolnavului... am citit despre aceasta boala in linkurile de mai jos acum cateva zile... mi-a aratat o prietena care are psoriazis vulgar... ea este din pacate foarte suparata... viata ei numai este ca si inainte, la recomandarea cuiva incearca pe langa medicamentele scrise de medic ceva naturist... gasesti tot ce e de stiut despre psoriazis in linkurile de mai jos si un tratament naturist
multa sanatate
http://www.psoriasis.ro/

http://www.psoriazis-deniplant.ro/

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu nu se vindeca. Cu tratament si un regim strict de viata (fara condimente, alcool, cafea, tigari, cola, stress), manifestarile se pot imbunatati.

doiny
| doiny a răspuns:

Si mama mea are de vreo 20 de ani...la un moment dat i-a trecut, dar dupa cativa ani i-a aparut din nou din cauza stresului si supararilor. ea a mostenit de la bunica care a avut un timp indelungat si i-a trecut "din senin", fara vreun tratament.

| anonim_1645 a răspuns:

Se poate trata pe moment, dar poate recidiva.
La SPITALUL MILITAR Bucuresti.
Sunt doctori buni in acest domeniu.

| cri2y a răspuns:

Din experienta proprie iti spun ca trebuie sa te feresti cu orice chip de cremele si unguentele bazate pe corticoizi, gen Dermovate, Diprosalic, Elocom.etc.nu fac decat sa ascunda temporar plagile.care de fiecare data cand vor aparea eruptia va fi si mai puternica. Evita medicamentele pe cale orala...au afecte secundare ft puternice.Eu zic ca avand multa rabdare vei face progrese cu creme pe baza de Ditranol(are rolul de a ''arde'' celulele ajunse la suprafata, nematurizate si Uree(are rolul de a descuama). Marea, briza si soarele litoralului fac minuni.Prof dr Dan Forsea, Spit Colentina este un specialist dermatolog pe care ti l recomand.Si inca o data.nu te lasa amagit de corticozi. bucuria e de scurta durata si ponoasele de lunga.