| Alexxe a întrebat:

Cum, si cat ar trebui sa slabesc? ce inseamna chestia "schimbarea metabolismului". am 16 ani, 1.76 si 95 de kg? any help(fundita)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabrielgypps a răspuns:

Pe draq 66 kg. la ianltimea ta merg si 75 fg daca esti bine cladit.
metabolismul este ritmul cu care corpul tau arde caloriile. cei slabi au un metabolism ridicat, adica se ard multe calorii in corpul lor, cei grasi in schimb metabolismul lent, si nu consuma calorii.
problema celor grasi este ca mananca alimente cu mult mai multe calorii deact consuma corpul lor, restul se stocheaza ca reserve de grasime.
de la 95 la 75, 80 maxim e departe, deci incearca sa pui muschi la treaba, caci ei consuma cele mai multe calorii, mai precis la producerea caldurii corporale, mult aerobic, inot, mers pe jos, etc. activitate in general, apoi nu golii frigiderul cand mananci, mai bine cosul cu fructe si legume, care ajuta la buna functionare a corpului.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa incerci o cura de slabire fara ajutorul unui medic nutritionist, deoarece organismul tau este in crestere. Poti totusi sa elimini din alimentatia ta prajelile, grasimile, in special carnea de porc, sucurile imbuteliate, zaharul, produsele fast food. Profita de aparitia fructelor, in special a pepenelui rosu, este un excelent ajutor in cura de slabire. Nu mai manca dupa ora 18 si fa zilnic o ora de fitness.

| dichi a răspuns:

Inseamna ca ar trebui in primul rand sa faci mai multa miscare si sa mananci alimente care cresc rata de ardere a grasimilor. Iti recomand sa te documentezi despre acest subiect pe siteul www.cura-de-slabire.net. Succes

| amanda33 a răspuns:

Eu aveam 1. 5m si 65 kg la 14 ani. am slabit 10 kg in timp, am ajuns la 54 si am 1. 7m. bacul, sesiunea, admiterea la liceu si stresul cotidian m-au ajutat. Totusi nu doresc la nimeni sa ajunga ca mine... un medic nutritionist e salvarea ta. Succes

| Goblinoid a răspuns:

Greutatea ta ar trebui sa fie de 66 kg.
Schimbarea metabolismului este o schimbare a modului in care corpul tau obtine aportul de nutrienti din mancare. In momentul de fata presupun ca ai un metabolism incet, asta inseamna ca din mancare corpul tau nu ia doar ce ii trebuie, mai pe romaneste: "ia tot ce se poate", acest metabolism il poti schimba in unul rapid, adica sa iei doar ce iti trebuie si sa scapi de restul.
Schimbarea metabolismului se face prin dieta si sport, trebuie sa mergi la un medic nutritionist care iti va face o dieta si un regim de sport personalizat deoarece fiecare persoana este diferita si asadar fiecare are nevoie de altceva.

| denismaria92 a răspuns:

Ai abia 16 ani. ești încă în creștere, corpul se mai modifica, nu trebuie sa iți faci probleme. big grin

| Alexxe explică:

Problema la mine, nu sunt grupele musculare, le am f. dezvoltate, deoarece am facut sala, la mine problema e grasimea.