Stefan
| Stefan a întrebat:

Cum trebuie îngrijit un ten uscat. Dar cel seboreic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Ptr. un ten uscat, exista atatea remedii la indemana... As incepe cu uleiul de ricin sau cu vitamina A uleioasa; sau uleiul de masline, apoi mai exista atatea alte creme de la apicola cu laptisor de matca si ce e mai bun decat produsul natural de la albine? as mai recomanda sa puna argila dizolvata pe fata si sa se stea asa cam 30 de minute ( de 2, 3 ori /saptamana.); acestea ne sunt la indemana, pana sa apelam la cineva de specialitate. Celui seboreic si lui ii foloseste aceeasi argila binefacatoare ( de la Alba Iulia de la Mircea Bocan ce e de preferat ); apoi trebuie si hidratat si stropit cu pulverizatorul cu apa minerala, atat de benefica lui si neaparat o crema grasa, si vitamaina A uleioasa atat de buna pentru. orice ten, sau crema de galbenele ce face minuni pentru oricare dintre tenuri ...important este sa respectam indicatiile lor sau sa cerem sfatul magazinelor cu produse naturiste de ultima ora.

2 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Tenul uscat trebuie hidratat cu creme grase.De ex crema de galbenele este foarte buna pentru ten uscat/sensibilhappy

| danutza a răspuns:

Medicul dermatolog iti poate da cele mai bune sfaturi dar si tratamente .numai sa nu dai peste ce am dat eu...nu imi mai trebuie spital public cand vine vorba de medic dermatolog... o sa ma axez pe privat happy