| Dizzydizz a întrebat:

Cum trebuie sa respir in timpul alergarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sa o iau cu inceputul Cand alergi nu stiu daca sti dar un picior se odihneste iar celalalt alearga Mai bine spus toata forta merge pe un picior Cand a obosit piciorul respectiv schimbi si tot asa, In felul acesta poti alerga linistita 4-5 KL fara probleme Asta este una dintre smscheriile celor care fac cros Dar este bine sa stii deodata ce alergi Si este foarte bine, Revenim la respiratie, La trei pasi inspiri si la cinci pasi respiri Cu cat respiri mai rar cu atata vei avea energie mai multa Numai atata mai spun cand alergi incearca sa te concentrezi pe ceva maret pe ceva care-ti place enorm Sa nu te gandesti ca se uita unu sau altul la tine sau de modul cum alergi sau cum arati Concentrarea conteaza enorm in timp ce alergi Bravo tie Esti tare Pa

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Am uitat Sunt sportiv Pa

| viatadecacatt a răspuns:

Sa incerci sa iti mentii respiratia normala sa nu gafai pentru ca nu vrei mai putea alerga iar dupa ce te opresti sa tragi aer adans in piept si sa scoti afara

| Sofffie a răspuns:

Inspiri pe nas si apoi expiri pe gura.

| X a răspuns:

Eu is atlet si respir pe gura mai ales acum cand e cald!

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaEvelina a răspuns:

Inspiri pe nas si expiri pe gurabig grin

| larrii a răspuns:

Pai cel mai indicat ar fi sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura... darrrr nu prea poti alerga minute in sir respirand asa. poti respira doar pe nas, si cand obosesti sa inspiri si expiri; niciodata sa nu respiri numai pe gura, ca ti se usuca gatu si trebuie sa bei multa apa si asa racesti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul plamanilor!

| panique a răspuns:

Inspiri pe nas, expiri pe gura...

| horia_7230 a răspuns:

Buna! Mai intai incearca sa te gandesti ca respiratia trebuie sa fie controlata, insa nu este un fapt la care trebuie neaparat sa te gandesti in timpul alergarii. Respiratie e formata din inhalatie si expiratie de aceea trebuie sa tragi aer adanc in piept la inceput, de asemenea incearca sa respiri din diafragma(adica din burtica). Concetreaza-te mai mult pe expiratie astfel incat sa scoti cat mai mult CO2 si inspira atat pe gura cat si pe nas pentru a lua cat mai mult oxigen. Se recomanda ca aceste doua procedee sa fie 3:2 in favoarea inspiratiei.
Sper ca am fost de ajutor~