| boborock2011 a întrebat:

Daca ai rubeola, poti sa iesi din casa, imediat ce ti-au disparut bubitele? Sau ce se intampla daca iesi afara cat timp ai rubeola?
Sau de ce nu e bine sa faci dus cand ai rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, mai stai 2 zile dupa ce ti-a trecut ca sa fii sigur ca esti sanatos. Daca iesi cu boala nevindecata o raspandesti la alte persoane care nu au avut rubeola inainte.

| Tatarusanu a răspuns:

Pentru ca pot sa reapara sau sa iti ramana pe piele pentru totdeauna

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns:

Daca ai rubeola nu poti iesi din casa aprox o saptamana pentru ca tine 5 zile. Nu ai voie sa iesi afara sau sa faci dus pentru a nu se schimba temperatura corpului. Stai linistit, chiar acum si eu am rubeola si e cea mai usoara boala dintre toate acestea contagioase. happy

| boborock2011 explică (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Usoara usoara, dar eu nu suport sa stau in casa!

| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns (pentru boborock2011):

Eu nu suport sa nu fac dus!

| boborock2011 explică (pentru TheBoyFromVeniceBeach):

Mie-mi spui? laughing

| alexyki a răspuns:

Mitul ca nu ai voie sa faci dus este fals.Bineinteles ca trebuie sa te speli, pentru ca igiena este foarte importanta.Stiu din surse sigure..mama este mediclaughing

| boborock2011 explică (pentru alexyki):

Si i-a intreab-o pe mama ta, se poate iesii afara daca ai rubeola, dar ai stat in casa 3 zile? Si nu prea mai ai bubite? laughing

| 33550096 a răspuns:

Daca ai rubeola nu poti sa iesi din casa! dar dupa ce iti dispare mai trebuie sa stai o zi in casa...pentru binele tau!