| Tsukuyomi6 a întrebat:

Daca am 1.75 si 73 kg sunt prea gras sau prea scund, am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

Din punct de vedere medical nu ești supraponderal, dar bănuiesc că ești aproape de limită(calculează-ți IMC-ul, indicele de masă corporală; găsești pe internet).
Oricum, estetic vorbind ai într-adevăr câteva kilograme de care ar trebui să scapi. Înălțimea ta e okay.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate şi înălţime NORMALE :)
Deci, nu ai motive de îngrijorare.

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| T0T a răspuns:

Nici prea gras nici prea scund. Cineva imi spunea odata ca e ok sa ai aceleasi kilograme ca inaltimea de la o varsta... Sau cam aia e limita..Nu mai stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
esti potrivit pentru ca kilogramele cam la fel cu inaltimea intretinete prin sport, alimentatie sanatoasa adica fructe si legume, odihna adica minim 8 ore pe zi, apa minim 2 litri de apa pe zi ect...
O zi buna.

| dragonu35hp a răspuns:

Prea gras spun eu, dar nu exagerat, daca ai vrea sa slabesti e bine dar daca nu ai vrea si tie iti place cum esti nu te lasa influentat de raspunsuri happy

| DavidUnicorn a răspuns:

Trebuie puţin să te înalţi dar nu-i nimic! happy