| anonim_4396 a întrebat:

Daca am ASLO 939 ce trebuie sa iau sa imi revina la normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Ajunge sa faci un singur moldamin sau sa iei ospen 10 zile.Analiza asta arata ca in ultimele cateva saptamani ai facut o infectie cu streptococ. Dupa ce faci trat de mai sus ai rabdare, in cateva saptamana ASLO o sa scada pana la normalizare.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa-ti iei intai un exsudat faringian ca sa stabilesti daca ai infectie cu streptococ beta hemolitic. Apoi trebuie sa urmaresti ASLO repetand analiza in fiecare luna. Daca ai infectie activa, exsudatul va iesi probabil pozitiv si ASLO va creste. Un medic internist sau reumatolog iti va recomanda un tratament cu Penicilina si Moldamin si posibil scoaterea amigdalelor. Daca infectia este veche si vindecata, exsudatul va fi negativ, iar ASLO va scadea. Trebuie doar sa-l urmaresti.
ASLO nu are valoare decat urmarit in dinamica. Daca creste, indica infectie activa. Daca stagneaza sau scade indica infectie veche, vindecata (este o marturie, o urma a infectiei).

| yasminna a răspuns:

Si eu am avut problema asta si medicul mi-a recomandat moldamin si zynat.Numai medicul de familie te poate ajuta si indruma mai departe. Dupa parerea mea trebuie sa faci si exudatul faringian si apoi doctorul iti poate prescrie tratamentul.Multa sanatate

| copolovici a răspuns:

Medicul care ţi-a dat trimiterea pentru aceste analize este cel care, în funcţie de rezultate, va decide dacă t va trimite la un specialist sau dacă îţi va prescrie chiar el medicamente. Doar ei doi îţi pot răspunde corect la această întrebare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut acest microb(aslo=900)si am facut moldamin un an. Dupa un timp scazuse dar dupa o luna mi-am repeta analizele si crescuse din nou, medicul mi-a spus ca trebuie neaparat sa ma operez de amigdale si polipi. M-am operat. Dupa ce mi-am repetat analizele scazuse foarte purin dar medicul mi-a spus ca va scadea mai greu.

| ladybug23 a răspuns:

Moldamin macar o data si tratamente naturiste. am foarte mare incredere in ele.