| Radandam a întrebat:

Dacă am fost vaccinat in clasa I si clasa a VIII a, daca m-am intepat in prezent cand sunt in clasa a XII a, la 4 ani dupa ultima administrare (clasa a 8 a) impotriva difteriei (antitetanos) pot da in acea boala? Eu am vazut ca 10 ani te protejeaza daca ai vaccinul facut.Asa este? La mine au trecut doar 4 ani de cand am facut vaccinul.Mentionez ca nu am o plaga deschisa, nici nu se vede locul unde am fost întepat dar tot sunt speriat.Astept pareri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Parerea mea e ca deja o dai in paranoia. Nu o sa patesti nimoc.

| Tian44 a răspuns:

Despre ce intepatura e vorba. iti faci prea multe griji ( iar )

| Radandam explică (pentru Tian44):

Tot despre cea de ieri.Stiu ca imi fac griji, dar ma gandeam daca vaccinul antitetanos m-ar ajuta chiar daca l-am facut acum 4ani

| Tian44 a răspuns (pentru Radandam):

Da, te ajuta, dar zi-mi ce ai patit, ca nu stiu.

| Radandam explică (pentru Tian44):

M-am întepat în sarma, dar nu eram pe piciorul gol, adica prin ciorap cred ca m-a intepat.In fine,dupa asta m-am dat repede cu spirt, m-am sters cu betadina, si dupa m-am spalat cu apa calda si sapun. Faza e ca de atunci, dupa ce ma spalasem nu se vedea unde e locul de am fost intepat, nu era nimic vizibil doar am simtit ceva.Si tot in ziua aia m-am mai sters pe suprafata piciorului cu betadina unde simteam eu, ca nu se vede unde este punctul intepaturi cum am mai spus.Si ma gandeam sa nu dau in tetanos.Stiu ca sunt paranoia.Si parintii mi-au spus ca nu e cazul sa ma duc sa fac vaccinul pentru ca piciorul nu e umflat.Nu stiu ce sa zic, sper sa nu am ghinioniul prin intepatura aia sa dau in tetanos.

| Tian44 a răspuns (pentru Radandam):

Ti-am zis, cu cat e mai departe de coloana cu atat mai bine. sansele sunt foarte mici happy stai chill tongue

| Trafia a răspuns:

Vaccinul are o "putere" de cam 9 ani in medie.
Pe scurt totul este ok si oricum nu e panica la cum ai descris intepatura. happy
Stai chill