| anonim_4396 a întrebat:

Daca am mainile si picioarele foarte reci, dar restul corpului se simte fierbinte, e posibil sa am febra? Am senzatia ca fierb, mama zice ca am o temperatura normala, insa mi se pare mie din cauza faptului ca am mainile foarte foarte reci...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Temperatura corpului nu este uniformă. Un termometru introdus în gură va arăta o temperatură mai mare. Temperatură măsurată la nivelul pielii este cam 36, 5. Mâinile și picioarele pot fi mai reci datorită unei circulații periferice mai slabe.

| Drimmero a răspuns:

Ai tu circulatia mai proasta dar nu ai febra. Cand ai febra te simti nasol cu totul, e o stare urata, ai si frisoane, delirezi, ai si ameteli mai ales cand vrei sa te dai jos din pat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și eu am mâini de șopârlă, reci ca gheața, și mereu am impresia că am febră când îmi ating fața, but nope. Îmi dau seama când am febră pentru că mă doare pielea de pe mâini când o ating laughing nu știu cum să explic.
Mergi și ia mâine un termometru, găsești la orice farmacie.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru supadeceapa):

Sunt intr-o zona in care nu am acces la o farmacie momentan... Sunt o persoana anxioasa si chiar ii cred pe cei din jur cand imi spun ca nu am nimic pentru ca asa fac mereu. Ma panichez ca am nu stiu ce simptom sau boala si cand fac analize nu am nimic laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru Littledoctor26):

Eu zic că nu ai nimic pentru că știu cum e să ai mâini de șopârlă laughing poți totuși să comanzi de pe net un termometru sau să recurgi la un leac băbesc, dar asta doar pentru liniștea ta.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca mi le incalzesc si le pun pe piele nu mi se mai pare asa mare diferenta... laughing In orice caz, nu ma simt rau, nu am nimic. Imi place sa am si 30 de grade in dormitor, deci... laughing

| StefanChriss a răspuns (pentru Littledoctor26):

Esti la medicina? laughing exista ceva numit sindromul studentului la medicina laughing)

| Littledoctor26 a răspuns (pentru StefanChriss):

Mi-a povestit psihologul meu despre asta, da laughing

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Simti un fel de intepaturi, incheieturile le simti mai fragile? Daca da, asa am si eu, numai ca am acelasi lucru si la picioare, zac la pat 1 zi cel putin cand ma ia cu dureri, inseamna ca e de naspa si urmeaza o noapte nedormita )))).

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Încheieturi fragile, da, înțepături nu prea, poate mai mult niște furnicături thinking n-am mai avut de mult febră, din fericire.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu stiu nici eu cum sa fie descrise durerile la maini, oricum, daca simti ca doar frigi in anumite parti nu e febra, febra e cand ai si discomfort fizic, pentru autoarea intrebarii zic.

| DarthNiger a răspuns:

Cand ai febra ai o stare de disconfort, cel putin asa ma simt eu cand am febra, ma doare tot corpul si ma simt rigid, nu am dispozitie deloc, poti sa iti iei temperatura ca sa fi mai sigur.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru DarthNiger):

Ma simt chiar super ok per total. Nu am termometru la indemana...

| StefanChriss a răspuns (pentru Littledoctor26):

Am patit si eu asta, si acum cand citesc anumite chestii, mi se pare ca am si eu acea patologie laughing. Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea, sa nu stai sa te concentrezi prea mult pe ele, sa le lasi sa treaca de la sine, asta e cea mai buna solutie, o sa te simti mai bine dupa

| Drimmero a răspuns (pentru StefanChriss):

Ipohondrie ii zice, e naspa rau, o dai in paranoia daca nu consulti un medic si iti cam faci varza calitatea vietii stand sa te gandesti mereu ca poate ai o boala care te sapa pe interior si e prea tarziu, cunosc sentimentul, din fericire eu unul am mai scapat, e cea mai grava ''boala'', o iei randeaua de-a binelea.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Drimmero):

Asa fac mereu. Ba mi se pare ca am nu stiu ce nodul, ba o bubita, ba nu stiu ce simptom, am trecut deja prin toate bolile posibile. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate verifica extrem de ușor cu un TERMOMETRU. Ce tot atâta speculație?!

| Littledoctor26 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am termometru la indemana. Daca aveam, nu mai intrebam aici!

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Fara un termometru sau cineva experimentat in a simti temperatura corpului, e greu sa speculezi laughing. Ideea este sa nu te agiti, vezi maine cum te simti. Daca te simti la fel, mergi si cumpara un termometru si vezi exact, este 15lei.

| anarosca78 a răspuns:

Esti fată?