| Eva_5612 a întrebat:

Daca am mancarimi in zona genitala si secretie alba - branzoasa inseamna ca am candidoza vaginala?
Este grav? Se trateaza greu? Iubitul meu poate sa ia daca am facut sex dar am folosit prezervativ? Trebuie sa ma duc la doctor?
Va rog frumos sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, s-ar putea sa ai candidoza, dar si alta infectie (gen vaginoza bacteriana). Nu este grav daca o tratezi la scurt timp de la aparitie. Se trateaza greu la unele persoane, usor la altele. Daca ajungi in primele zile la ginecolog, ai toate sansele sa o tratezi usor si sa te vindeci. Daca ajungi dupa o luna, s-ar putea sa tragi de ea ani si ani de zile.
In principiu, iubitul tau nu o poate lua daca ati folosit prezervativ.
Da, trebuie sa te duci la ginecolog, cu cat mai repede cu atat mai bine. Nu as lasa-o pe luni in locul tau, as face eforturi sa merg maine la medic.

Abh
| Abh a răspuns:

Candidoza se trateaza la indicatiile unui medic ginecolog, cu medicatie antifungica generala si local cu ovule. Tratamentul trebuie facut foarte constiincios, altfel boala va recidiva. Daca partenerul tau s-a protejat cu prezervativ de la inceputul actului sexual, nu ar trebui sa fie contaminat.

| Crisu_7532 a răspuns:

Ai facut sex protejat cu prietenul tau intotdeauna? Sau ai inceput sa te protejezi doar dupa ce ai observat secretia si mancarimile?
Pentru ca orice astfel de boala are o perioada de incubatie. Daca ai facut sex protejat cu prietenul tau doar dupa ce ai observat simptomele, este posibil sa-l fi infectat si pe el, caz in care tratamentul trebuie sa-l faceti amandoi pentru ca altfel, daca faceti sex neprotejat dupa ce te vindeci tu, te vei infecta din nou de la el.
Tratatmentul nu e complicat si puteti sa-l faceti impreuna. Oricum in perioada tratamentului nu mai faceti sex (asa o sa va recomande si doctorul) asa ca daca tot nu faceti sex, de ce sa nu va tratati amandoi? Paza buna trece primejdia rea, nu?

Tratament pentru acasa
Iaurtul natural aplicat in zona vaginala are efect imediat (echilibreaza aciditatea), dar cercetarile au aratat ca un tratament numai cu aplicari de iaurt este ineficace. Insa, ovulele vaginale cu extras inodor de usturoi si bacterii Lactobacillus acidophilus vindeca infectia. De asemenea, consumul de iaurt ajuta la controlul bacteriilor.

Fa seara, timp de doua saptamani, spalaturi vaginale cu un litru de apa fiarta (calduta cand faci spalaturile), in care pui, alternativ, o zi o lingurita de bicarbonat de sodiu, alta zi o lingurita de suc de lamaie.

Acestea sunt doar niste sfaturi pentru a-ti usura simptomele pana te duci la doctor. Totusi, nu te baza doar pe ele pentru ca nu te vor trata. Du-te la doctor si stai linistita ca nu e grav. Important e s-o tratezi, pentru ca altfel se va agrava.

| Assassins a răspuns:

Tinand cont ca ai facut sex protejat prietenul tau nu o sa ia nici o boala sau ce ai tuwinking

| Scriiitoare a răspuns:

Draga, nu se ia nici o boala pe cale sexuala daca ai facut sex protejat si mai bine du-te la ginecolog, nu cumva sa ai vreun virus sau cine stie ce ciuperca. E clar ca nu l-ai luat de la partenerul tau. Informeaza-te de pe site-ul http://www.boli-sexuale.info/

| luv a răspuns:

Sigur ca trebuie sa mergi la doctor, daca ai facut-o cu prezervativ prietenul tau nu trebuie sa fie infectat

| luv a răspuns:

Candidoza nu se trateaza greu dar trebuie tratata la timp, si nu e grav