| minix20 a întrebat:

Daca am scolioza tombatorcala lombar o pot repara prin fizioterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Fizioterapia poate ajuta pacienții cu scolioză toracolombară, dar de reparat depinde de severitatea curburii.

| LaviniuA a răspuns:

Tombatorcala zici? Asta doar un mecanic ti-o repara. Daca nu mai esti copil e mai greu s-o repari. Se indreapta putin numa.

| PUBZONE a răspuns:

Salutare,
Da, Scolioza toracolombară poate fi tratată prin fizioterapie. Un fizioterapeut poate lucra cu tine pentru a dezvolta un plan de tratament care poate include:

Ejercitii pentru core: acestea ajuta la intarirea musculaturii spatelui, care poate ajuta la ameliorarea curburii coloanei vertebrale.

Ejercitii pentru stretching: acestea pot ajuta la relaxarea musculaturii si a tesuturilor moi din jurul coloanei vertebrale, care pot ajuta la ameliorarea curburii.

Terapia manuala: acestea poate include tehnici precum masajul sau mobilizarea vertebrala pentru a ameliora durerea si disconfortul asociat cu scolioza.

Terapia cu electrostimulare : poate ajuta la intarirea musculaturii si la ameliorarea durerii.

Terapia cu laser sau cu ultrasunete poate ajuta la reducerea inflamatiei si durerii.

Este important sa discuti cu un fizioterapeut sau cu un medic ortoped inainte de a incepe orice program de fizioterapie, deoarece acestea pot fi contraindicate in anumite situatii.

Este important sa retii ca fizioterapia poate ajuta la ameliorarea simptomelor scoliozei toracolombare, dar nu poate repara complet curburile coloanei vertebrale. In cazuri severe de scolioza, poate fi necesara interventia chirurgicala.