| Ely3434 a întrebat:

:* Daca cineva a avut scolioza in jur de 25 de grade, cat a purtat corsetul ( fac chinetoterapie si fizioterapie ). Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Am scolioza (care a stagnat), dar corset nu am purtat, insa din cate am citit, pentru 25 de grade nu trebuie sa il porti prea mult timp, ci aproximativ un an, dar cel mai mult depinde de evolutia scoliozei. De obicei, exercitiile ajuta cel mai mult la recuperare.

| Ely3434 explică (pentru thegatekeeper):

Multumesc mult :* Ma bucur ca ti-a stagnat scolioza :X imi poti da un link te rog? Fac ecercitii in fiecare zi smug

| thegatekeeper a răspuns (pentru Ely3434):

Nu ai pentru ce :). Nu mai tin minte unde anume am citit, dar era un articol in limba engleza de pe un site medical in care scria ca corsetul e recomandat persoanelor cu scolioza de peste 30 de grade, iar atat timp cat esti inca in crestere, acesta se poarta 1 an, maxim 2, pentru ca recuperarea se realizeaza destul de rapid, mai ales in combinatie cu exercitii. Daca ai doar 25, o sa te refaci destul de rapid daca te tii de exercitii. Un link cu alte exercitii, in caz ca vrei sa diversifici:
http://www.slideshare.net/......barastanga

| Ely3434 explică (pentru thegatekeeper):

Mersi happy M-ai ajutat foarte mult :*

7 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Depinde de cat de repede se recupereaza coloana.

| Ely3434 explică (pentru Xenya):

Aha. Dar in general..Cat trebuie purtat? O sa-mi fac incurand o radiografie. Dabia astept sa scap de el, sincer. Dar tot il port, multi au zis ca nu ar fi asa de pozitivi ca mine big grin

| Xenya a răspuns (pentru Ely3434):

Nu exista un timp anume, depinde de fiecare, de cum te recuperezi.

| Ely3434 explică (pentru Xenya):

Aa. Mersi :*