| rodican a întrebat:

Daca eu sunt asigurata la o casa de asigurari si medicul de familie la alta trebuie sa ma duc dupa el? El imi tot spune ca nu apar asigurata la el. In aceeasi situatie sunt si multi colegi ai mei. In lege scrie ca pot sa aleg ce casa vreau. Nu depinde de medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti obligata sa-i duci adeverinta de la serviciul tau si aprobare de la casa de asigurari a medicului la care esti.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu trebuie sa te duci dupa el. Tu esti asigurata si statul plateste celui care iti presteaza serviciul relativ la sanatate.

| rodican explică:

Eu sunt asigurata la CASAOPSNAJ. Am contract cu ei, am adeverinta de la serviciu si totusi doctorul nu si nu, sa ma duc la CASMB unde este el ca altfel nu primeste banii de la casa de asigurari pentru.mine.Eu nu stiu cum primesc ei banii?! Nu se face undeva jonctiunea intre banii nostri, case de asigurari si medici?