| Qwertyuop2389 a întrebat:

Dacă fac exerciții acasa pentru îndreptarea spatelui, și stau drept, mi se va îndrepta coloana? Am 17 ani
Dacă da, in cât timp?
FUNDA big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exercitiile pentru indreptarea spatelui NU sunt recomandata acasa, fara observator si indrumator medical (kinetoterapeutic)!

Statul si culcatul drept se poate face si singur:
Trebuie sa umblii drept, cu umerii trasi in spate si pieptul scos, burta trasa - ca la defilare in armata!
Totodata, trebuie sa DORMI pe SPATE, pe un culcus DREPT si TARE. Este excelent sa dormi pe o placa de lemn /scandura, peste care asterni o patura impaturita in doua, acoperita cu un cearsaf.

Rezultatele vor aparea peste cateva luni sau chiar ani.
Cu cat se indreapta mai incet, cu atat va fi mai sigura si mai durabila (indreptarea coloanei).

| Floreenofficial a răspuns:

Cu exercițiile ai grija, că și eu am mici probleme cu coloana și nu avem voie sa facem orice fel de exerciții.Cu cât vei sta mai mult timp drept, cu atât ti se va îmbunătăți situatia! La vârsta ta poți face progrese mari daca te vei stradui.Bafta!

| Qwertyuop2389 explică (pentru Floreenofficial):

Pai fac pentru cifoză, ca am o curbura mica, din alea la perete sa ridic mâinile in sus

| Floreenofficial a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Bravo! Eu mă refeream sa nu te apuci tu sa faci singur, de capul tau exerciții...

| Qwertyuop2389 explică (pentru Floreenofficial):

A... pai m-am apucat singur sa fac... m-am uitat pe net

| Floreenofficial a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Nu e bine! Încetează, te poți accidenta!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se poate indrepta, la varsta ta daca stai mai mereu cu coloana dreaptta poti avea rezultate in 3-4 saptamani.

| Victoria18 a răspuns:

Sa stai mereu drept toata ziua ar trebui, iar in 2 luni o sa ai rezultate chiar vizibile. Ai un avantaj ca esti in crestere. Asta ajuta foarte mult.