| AsaMaCheama a întrebat:

Daca firele de par sunt smulse din radacina mai cresc alte fire in locul lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Creşterea părului este controlată de către rădăcina firului de păr care este situată în derm şi este închisă în cadrul unui folicul pilos. La baza foliculului pilos se află papila dermală. Papila dermală se hrăneşte din vasele de sânge fine care aduc hrană pentru producerea unui păr nou. Papila dermală reprezintă o structură foarte importantă în creşterea părului, deoarece conţine receptori pentru hormonii sexuali masculini (androgeni). Androgenii reglează creşterea firelor de păr; în prezenţa androgenilor, în scalp se poate apărea reducerea progresivă a foliculului păros, iar ca urmarea a acestui lucru firele de păr de pe cap devin mai fine. Acest lucru este caracteristic la persoane cu predispoziţie genetică la acest tip de cădere a părului.

4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

De cele mai multe ori da, dar pot exista și zone unde să nu mai crească.

| Amely21 a răspuns (pentru anamariarot):

Am suportat foarte multe agresiuni mai ales.din partea lui tata. mi-a mai smuls. părul, sau m-a.tras de par și m-a. durut foarte tare
Si mi s-a rărit părul.

| devilshelp a răspuns:

Da. Chiar daca sunt din cap, de pe maini, picioare etc. Poti sa il smulgi din radacina, sa il tai cu lama, dar tot creste laughing

| AriAriana2006 a răspuns:

Da,sigur ca cresc la loc...altfel uni ar fi fost cheli de mult