| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Daca fumez 1 luna cam 1-2 tigari pe zi ma afceteaza cu ceva? nu vreau raspunsuri de gen da dependenta stiu asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Aproape zero, la aceste cantitati nu esti oficial fumator, daca stai o zi in centrul orasului sau pe o strada foarte circulata o sa fii mult mai afectat. Cancerul pulmonar (sau alte afectiuni specifice fumatorilor) nu se fac doar de la fumat, de obicei sunt mai multi factori iar poluarea si conditiile de la munca (turnatorie, minerit, sudori etc) de multe ori contribuie la inbolnavire mai mult decat fumatul. In concluzie 1-2 tigari maxim pe zi nu o sa te afecteze dar nici nu ai garantia ca nu o sa faci vreodata o forma urata de cancer. Practic e mai bine fara tigari, succes.

| Ronaldo_Messi_2001 explică (pentru Ironwin):

Am zis doar 1 luna fumez acasa...

| Annamaria21 a răspuns:

Eu fumez 5 ani un pachet la doua zile si nu m-a afectat cu nimic pana acum, si bunicul meu fumează de 40 si ceva de ani si tot nu are nimic laughing

| Deyne a răspuns:

Orice fum introdus in plamani iti afecteaza sanatatea. Deci da, fie ca fumezi mult, fie ca fumezi putin, acelasi efect il are asupra sanatatii tale.

| DaRyuSN a răspuns (pentru Deyne):

Adica pentru tine e acelasi lucru 2 tigari cu 2 pachete? Straniu.

| Deyne a răspuns (pentru DaRyuSN):

Am spus ca acelasi efect il are asupra sanatatii. Ai inteles gresit.

| DaRyuSN a răspuns:

Te afecteaza, dar intr-o masura mai mica decat daca ai fuma mai mult. Dar te sfatuiesc sa nu faci chestia asta. Am sa iti explic si din ce cauza: pe masura ce trece timpul o sa simti nevoia sa fumezi tot mai mult, o sa devii dependent si desi 2 tigari vor fi suficiente la inceput, mai tarziu o sa simti nevoia sa cresti numarul lor. Fumatul este un viciu care iti afecteaza atat sanatatea cat si portofelul.

| Maelis a răspuns:

De afectat poți fi sigur ca te afectează. Nu o sa încep să îti spun cât de nocive sunt sau ce efete au ele pentru ca sunt mai mult ca sigura ca ești responsabil și te-ai informat. Dacă este vorba doar de 1 luna nu au avut timp sa își facă "efectul" mai ales ca 1, 2 țigări nu este atât de mult. Esti inca la inceput, plamanii tai sunt inca curati, momentam esti sănătos tu decizi dacă îți vei da aceasta sănătate pentru un viciu.

| AndreiHuh a răspuns:

Daca bei 1 lingura de antigel sau 1 litru, nu tot ai baut? Da, afecteaza, doar ca in proportie mai mica.