| liceu a întrebat:

Daca imi comand de pe net rame de ochelari de vedere de firma cu rame subtiri, pot sa-mi pun lentilele pentru miopie la o optica din oras, chiar daca ei nu au genul acela de ochelari? Sau se procedeaza altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Posibilitatea adaptarii unei lentile (taiere, slefuire) la o rama data depinde de echipamentul (aparatele) de prelucrare din laboratorul optic, precum si de priceperea mesterilor de acolo.
Grosimea lentilei depinde de dioptrie si de materialul lentilei.

| CuriousStuff a răspuns:

Prima data mergi la cei care iti fac lentilele si ii intrebi daca accepta sa vi cu ramele tale. Pentru ca lentilele trebuie facute pe masura ramei. Trebuie sa dai exact dimensiunile ramei daca accepta sau chiar sa mergi cu rama, dar prima data intereseaza-te acolo. S-ar putea sa te refuze din prima, pentru ca ei trebuie sa faca bani si de pe rame, nu doar de pe lentile. Prima data intreaba acolo.

| xerxes1 a răspuns:

Si cu garantia cum faci?
Este posibil sa-ti spuna ca nu se pot monta lentilele respective in ramele tale, deoarece lentilele pentru miopi au marginie mai groase decat centrul lentilei.
Trebuie sa comanzi lentile speciale mai subtiri care sunt mai scumpe.