| JetBlueJet a întrebat:

In general cei de la optica pot pune lentile de vedere oricarui tip de ochelari?
-De exemplu daca merg undeva cu rame de genul asta, stiti daca imi vor schimba lentilele?
http://imgur.com/a/ZRNss

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Ar trebui să poată.
În general, ramele trebuie alese in funcție de distanța interpupilara. Asta pentru a avea un centru optic cat mai bun la lentile și să se incadreze și rama cum trebuie pe fata ta.
Lentilele au și ele niste dimensiuni. la ce rame ai tu acolo, ar trebui niste lentile cu un diametru de 70 de mm care costa mai mult decat cele pe diametrul normal de 65 mm.
Nu îți vor primi rama daca este uzată pentru că e posibil să aibă fisuri. Vor baga scuza că în timpul procesului de ajustare al lentilelor pe rama, e posibil că aceasta sa cedeze.

| JetBlueJet explică (pentru GoldenZenith):

Merci mult.
Nu-mi pasa de pret.
Ramele nu ar trebui sa fie uzate pentru ca le comand noi.

| GoldenZenith a răspuns (pentru JetBlueJet):

Perfect! Atunci vor fi ok.

| JetBlueJet explică (pentru GoldenZenith):

:*

| GoldenZenith a răspuns (pentru JetBlueJet):

:*