| 21ndstillachild a întrebat:

Daca imi curge sange din nas si imi trosnesc oasele si incheieturile, se poate sa am lipsa de calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Sangerarile nazale pot avea cauze multiple. Mie asa mi se intampla, in trecut, cand eram stresat, de la tensiune. Insa nu zic ca-i valabil si pentru tine.

Cat despre trosnitul oaselor, banuiesc ca trebuie sa incepi sa faci un pic de miscare. Flotari, genuflexiuni, ridicari gantere ca nu-s chiar atat de scumpe si abdomene. Pana la varsta de 22 de ani si mie imi mai trosneau, dupa care m-am apucat sa fac miscare si nu mai am probleme.

Importanta, in acest sens, este gimnastica medicala. aci zece rasuciri incheituri maini, inainte si inapoi si rasuciri la nivelul gatului (bune pentru prevenirea osteoporozei, cel putin asa mi s-a spus).

| CoolSaku a răspuns:

Trosnitul oaselor are legatura cu lipsa de calciu, iar sangele din nas are legatura cu lipsa vitaminei C.

| Elvina a răspuns:

Nu cred. Aste-s baliverne. Cel mai bine ar fi sa-ti faci niste analize la sange si te vei lamuri. Bafta!

| popeasca a răspuns:

Hemoragiile nazale nu sint de la lipsa de calciu in niciun caz.

Ar trebui sa te duci la medicul de familie. Iti va recomanda analize ceva, sau vreun tratament, depinde cat de frecvent se intampla sa iti curga sange din nas.