| Mariadk544 a întrebat:

Dacă îmi tremură mâinile e posibil sa am anxietate? Îmi tremură extrem de tare când am emoții, mie frică, sau sunt panicată. Dar uneori îmi tremură și când nu sunt panicata, etc.( bine, îmi tremură dar nu în halul ăla când sunt panicata sau multe altele) și e foarte enervant, mai ales că e PREA VIZIBIL și mna. Care ar fi simptomele anxietății? Sau ce am de îmi tremură asa? Vreau sa opresc tremuratul ăsta, nici nu pot sa țin stiloul în mână să scriu la școală când mă apuca tremuratul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ceea ce descrii pare anxietate, insa nu suntem medici aici!
si da poate avea legatura cu stresul si anxietatea

citeste cateva articole in acest sens : https://www.catena.ro/tremuratul-mainilor-cauze-si-solutii-de-tratament
https://www.medlife.ro/......-frecvente

la tine se poate aplica ce spun ei aici :

"Stres, anxietate sau atacuri de panică

Atunci când trecem prin perioade stresante, ca anticiparea unor evenimente neplăcute sau urmărirea unui film care ne sperie, corpul va fi în stare de alertă, apar bătăi rapide ale inimii iar uneori amorțeli ale corpului și tremurături ale mâinilor. Acestea vor dispărea odată cu starea de stres care le-a cauzat. Pentru a scăpa de stres, sunt recomandate tehnici de respirație și meditație care pot relaxa pacientul.

Stările de anxietate și atacurile de panică au surse mai profunde, dar tremurăturile mâinilor asociate cu aceste stări dispar, de asemenea, atunci când sunt tratate."

cel mai indicat sfat ar fi sa mergi sa te vada un medic!

| CLaludiu1234 a răspuns:

Eu am avut de mai multe ori în viață tremurături, dar am avut și momente în care îmi tremura tot corpul, nu numai mainile, am baut o pastila ce conține magneziu și după ce am băut aceea pastilă mi-a trecut tremurăturile, si dupa aceea am dormit bustean, și dimineața m-am trezit bine sanatos fara sa mai tremur deloc. Tocmai de aceea îți spun poate fi de la anxietate, dar atenție poate fi și o carenta( deficit sau mai pe înțeles lipsa) mare de magneziu sau alte vitamine.

| RaluAle00 a răspuns:

Poate sa fie și de la stres.Sunt și eu în situația asta și fără să îmi dau seama îmi tremură din cauza stresului, anxietăți, prea multă atenție.Mai mult îmi tremură picioarele decât mâinile