| Mariadk544 a întrebat:

Hey, ce pot să fac culegerii măzgălite în ultimul hal? În clasa a 6 a am început un obicei ffff prost de a desena, mâzgăli culegerile de română, matematică,engleză, dar dacă te uiți la ele poti să vezi că alea nu zici că sunt culegeri, zici că sunt caiete de mâzgălit. Și nu doar coperta e în ultimul hal terminată, ci și paginile mâzgălit TOATE și pe TOATĂ PAGINA. Bine, și acum sunt a 7 a și încă măzgălesc, dar vreau să renunț la obiceiul ăsta prost. Și acum când mă uit pe ele, îmi vine să plâng la ce am putut să fac la culegerii astea. Nu realizam ce făceam. Și pe lângă culegerii, mai măzgaleam și caietele pe care le-am terminat de scris. Pe cel de a 5 a, a 6 a, le am mâzgălite rău, pur și simplu nu știu, nu știu ce să le fac și cum să mă opresc. Și chiar îmi pare rău. Chiar îmi pare rău. Și ce îmi pare mie rău e de culegeri, și îmi e frică să nu le vadă mama. Am laptop la mine în cameră, pe care îl folosesc și eu, și tata, și mama. Și vine la mine în cameră și lucrează la laptop când are nevoie, și mai caută și la mine în birou dacă are nevoie de un pix sau capsator sau ceva. Și îmi e mereu frică să nu le vadă, pentru că mi-e frica de ce va zice. Nu vreau să vadă în ce hal arată culegerii mele. Mie îmi e să nu zică că stau și măzgălesc în ore, și de aia nu sunt eu atentă în clasă, nici eu nu știu cum sa ii zic. Chestia mai e că în viitor cred că voi face meditații, și și acolo îmi e frică să nu zică să îmi aduc caietele vechi să se uite pe ele sa vadă cum predă profa; la fel și cu culegerii, îmi e frică să nu zică să îmi aduc culegerii vechi să lucrez de pe ele la meditații, nu vreau să le vadă în ce hal le am, și poate o să le zică parințiilor ce culegeri am, mie frică???? eu m-am hotărât să nu mai măzgălesc și sa rup culegerii și sa le jupoi, dar fac asta și din cauza plictiselii, dar și din cauza anxietății. Nu știu dacă e chiar anxietate, dar fac asta ca să îmi potolesc acea panică și tremuratul intens al mâinilor și să pot scrie pe caiete. Îmi tremură mâinile încât nici să scriu nu pot. Mă rog, am încercat și să șterg culegerile, dar unde am măzgălit cu stiloul nu se șterge cu picul, și tot se cunoaște, am măzgălit cu orice, pix, evidențiator. Ce să fac? Sunt singura care face asta?????????

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

,,Mie îmi e să nu zică că stau și măzgălesc în ore, și de aia nu sunt eu atentă în clasă, nici eu nu știu cum sa ii zic.'' Pai, din pacate, adevarul doare. Daca iti dai drumul creativitatii intr-un mod nepotrivit, e clar ca nu esti atenta la ore.Eu faceam asta doar pe ultima foaie din caiet, cand ma plictiseam foarte tare.Si pana la finalul anului nu era nici macar pe jumatate terminata, fiindca de obicei imi pastram energia sa desenez ceva frumos pe foi separate, acasa.

Sfatul meu e sa iti iei un caiet numai pentru desenat, mazgalit, doodles si ce mai vrei tu. Daca parintii iti vor vedea operele, asta e, iti asumi. Fara pic de mustrare din partea lor nu cred ca vei reusi sa renunti la acest obicei aiurea. Sper ca nu faci la fel si cu manualele care trebuie predate la sfarsitul anului (asta daca se mai practica returnarea si nu cumpararea in fiecare an). Gasesti tot felul de carnetele de diferite dimensiuni si poti strecura unul in ghiozdanul de scoala.Cand te apuca inspiratia il folosesti.In felul acesta culegerile si alte materiale vor mai fi inca decente de utilizat si nimeni nu iti va reprosa nimic.Bafta.

| Mariadk544 explică (pentru dullcat):

Dar ce pot să le zic dacă le vede?

| dullcat a răspuns (pentru Mariadk544):

Poti sa le zici multe dar na, depinde de fiecare parinte in parte.In locul tau le-as spune ca simteam nevoia sa desenez ca sa ma detensionez, imi dau seama ca ce am facut nu este corect, iar pe viitor voi desena intr-un caiet separat de orice material pentru scoala. Daca le dai de inteles ca iti pare rau si le spui solutia gasita, te vor trata mai matur, nu ca pe un copil.Ah si mersi pentru funda.