| katerina a întrebat:

Daca intretin relatii sexuale cu o singura persoana, suntem expusi riscului de a ne infecta cu vreo boala venerica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu aveti vreo boala dintr-o relatie anterioara sau luata de la stomatolog, manichiura, etc, nu aveti cum sa va infectati.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Daca voi sinteti siguri ca nu mai calcati in laturi, atunci puteti fi siguri ca nu luati nici o boala venerica, dar parerea mea este sa va faceti o serie de teste, din care sa rezulte ca sinteti sanatosi amandoi si nici unul nu este infectat cu vreo boala venerica.Sanatate.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca sunteti fideli amandoi - si nu ati intrat in relatie cu o boala dinainte contractata, nu este nici un pericol.

| psiholoaga a răspuns:

Faceti-va testele ITS (hepatita, HIV, sifilis) si daca e totul ok si ai incredere ca partenerul/partenera nu face sex cu terta persoana fara prezervativ, nu sunteti expusi acestui risc. Repetati testele la fiecare 6 luni, ca sa fiti siguri ca inca sunteti "curati". E bine sa stii insa, daca aveti mai putin 3-6 luni de relatie, ca perioada de incubatie pentru virusul HIV atat este. Adica, daca isi face acum testul, acesta poate fi negativ, insa, daca in ultimele 3-6 luni a avut comportament de risc (sex neprotejat, stomatologie nesterilizat, folosire de ace nesterile etc.) e posibil ca virusul sa fie in organism, sa se transmita, dar sa nu apara la testare decat dupa aceasta perioada de incubare. Deci, teste si comunicare deschisa cu partenerul/partenera.

| bunica a răspuns:

Da daca este sanatos si partenerul tau si nu te inseala ca atunci te poti inbolnavii.

| simona24 a răspuns:

Da, exista riscul de a te infecta cu o boala venerica daca nu te protejezi(vezi prezervativ)nu poti fi sigura de persoana cu care intretii relatii sexuale...

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Daca nici unul din voi nu aveti vreo boala venerica, nu cred ca e posibil dar pentru. siguranta voastra folositi prezervativele pana v facetiniste analize