| RZV9193 a întrebat:

Daca îți petreci multe ore în fața calculatorului ce scaun recomandați?
Scaunul ergonomic sau scaunul de gaming?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Dacă petreci multe ore în fața calculatorului, este important să ai un scaun care să-ți ofere suport adecvat pentru spate și care să te ajute să menții o poziție corectă a coloanei vertebrale. Atat scaunele ergonomice cat si cele pentru gaming sunt proiectate pentru a oferi acest tip de suport, dar există unele diferențe între ele.

Un scaun ergonomic este proiectat pentru a se adapta la forma corpului și pentru a oferi suport pentru spate, gât și umeri. Acestea sunt, de obicei, reglabile in mai multe zone si au un spatar si sezut inclinabil, care te ajuta sa mentii o pozitie corecta.

Scaunele de gaming, pe de altă parte, sunt proiectate pentru a oferi suport suplimentar pentru jucători care petrec mult timp în fața ecranului, acestea au un design si caracteristici specifice pentru acest scop, cum ar fi spătar înalt, suport lombar, sezut cu spuma densa pentru a reduce presiunea pe zonele sensibile, si in unele cazuri au chiar si functii de vibratie sau incalzire.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu avand probleme mari cu coloana vertebrala si avand numai 16 ani (deci elev de liceu), ai prioritar repararea sanatatii tale, nu a scaunelor de gamming care trebuiesc eliminate din viata ta, fiindca statul inutil cu orele in fata computerului, te-au adus aici.

| ReddY25 a răspuns:

Hmm,de gaming spun eu

| DjSannan a răspuns:

Recomandăm un scaun ergonomic, deoarece acesta oferă suport și confort în timpul petrecut la calculator. Scaunele de gaming sunt, de asemenea, o opțiune bună, dar sunt adesea mai scumpe și mai grele, deci ar fi mai potrivite pentru cei care petrec mulți ani la calculator