| RaceaLucia a întrebat:

Daca ma duc la dentist si imi face o anestezie dar pe mine ma doare, el o sa-mi mai faca una sau imi spune rabda ca alta anestezia nu-ti mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wolfer18 a răspuns:

Depinde de dentist.Si eu mor de frica cand e vorba de dentisti, dar nici unul nu e totusi atat de tampit incat sa iti administreze o doza slaba.Intr-adevar,la majoritatea lucrarilor dentare (curatari de carii, extractii) se administreaza anestezii usoare, pentru simplul motiv ca anesteziile puternice nu sunt recomandate periodic, nefiind foarte benefice, ca sa zic asa, dar in anumite cazuri, unde chiar este nevoie, se face anestezie puternica.
In cazuri mai usoare suporti si tu o mica durere acolo, doar esti om.
Succes.

1 răspuns:
| vLad_6757 a răspuns:

Daca iti face anestezie iti amorteste gura, nu te doare, poate sa-ti scoata toata dantura. Dupa vreo 30-40 minute o sa te doara putinwinking. Si nu`ti mai face una ca nu are de ce.