| lolium a întrebat:

Daca ma duc la o consultatie intr-o clinica privata mai am nevoie de adeveritna vizata sau alte acte?
Sau e de ajuns o programare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general ( teoretic ), la un cabinet/o clinică privat/ă NU ai nevoie de Trimitere!
Dar, practic, la unele se solicită şi Trimitere...

N-am înţeles la ce fel de Adeverinţă te referi sad

Programarea este, în general, NECESARĂ/obligatorie!

Alte acte : măcar C.I., eventual şi alte acte medicale care au legătură cu presupusul diagnostic/afecţiunea pentru care mergi la control/consultaţie ( Bilete de ieşire din spital, Scrisori medicale, Reţete cu tratamentul prescris, rezultate la analizele efectuate, etc. ).

Toate cele bune.

| lolium explică (pentru bursuc001):

Ma refeream la adeverinta de student

| bursuc001 a răspuns (pentru lolium):

NU ai ce face cu Adeverinţa de student.
Cel mult, dacă este vorba de o consultaţie care poate fi decontată prin CAS şi dacă respectiva Clinică are Contract cu CAS, atunci ai NEVOIE de Trimitere de la medicul de familie!

Adeverinţa de student îţi este necesară ANUAL pentru a o duce la CAS şi de acolo obţi o altă Adeverinţă cu care mergi la medicul de familie - apoi vei putea beneficia de gratuităţi...

O zi frumoasă.

| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal trebuie trimitere de la medicul de familie. Poat e si o adeverinta de elev, nu strica.
De programare nu stiu sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a cerut bilet de trimitere de la medic dupa care mi-a facut programare.
Mentionez ca nu eram elev.

| lolium explică:

Pardon, adeverinta

| Gabbriell a răspuns:

Singura adeverinta sau act intr-o clinica privata de care ai nevoie este bacnota de 50 sau 100 lei in functie de clinica. :d