| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-e frica sa ies singura din casa si simt ca sunt ametita si lesin cand sunt singura in public inseamna ca am anxietate sociala? Mi-am facut analizele si nu am nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anon31241212 a răspuns:

Se cheama agorophobia. In general e insotita de atacuri de panica. Si eu am avut. Mi-a fost foarte greu. Singurul remediu este sa iesi. Sa iti invingi frica. Sa ai incredere in viata. Eu ma gandeam si ce daca imi e rau sau lesin? Azi poate cad, dar maine ma ridic. O sa fie bine o sa vezi. Mediteaza. Relaxeaza-te, doar expunandu-te la situatii vei trece peste.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa-ti invingi frica, ca sa poti trece peste ea si sa ajungi sa ai o viata normala.
Poate este bine sa iesi insotit de cineva in care ai incredere si in cateva zile sa incepi sa iesi singur.
Un psiholog te-ar ajuta sa depasesti aceasta teama, dar iti trebuie si vointa ca sa o invingi.

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!

Problema de care probabil suferi pare a fi anxietate sociala. Din punctul meu de vedere simptomele prezentate sunt asemănătoare bolii. Nu se poate spune ca e o boala, cât o dezechilibrate psihica. Se poate trata, cu gândul. Gândire pozitiva, în niciun caz nu împrăștia negativism.

Îți recomand să consulți un specialist.

Succes!