| elisabethia a întrebat:

Daca plang mult si ajung sa nu mai mananc decat o masa pe zi[de dimineata] inseamna ca sunt pe punctul sa fac o depresie sau ceva? Nu de alta, dar eu am o problema: de vreo 3 ani sunt tot mai emotiva si cand ma cert cu cineva sau ma intalnesc cu cineva mereu sunt rosie la fata si imi vine sa plang. Ar trebui sa merg la un doctor specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

In ziua de azi nu prea mai faci treaba cu doctori sau pshihologi, Singura care poate stapani situatia esti totul e sa fii putin mai optimista si sa te adunihappyAdd rob3rt_trebor21 daca vrei putina consolarehappy

| Bijou a răspuns:

Cred ca ai depresie. Ar fi bine sa stai cu cineva de vorba

| Gumitzza5 a răspuns:

Si eu am acelasi lucru si crede-ma ca n-am habar ce amlaughing... Poate pentru ca am iubit pe cineva mult si am suferit sau nujtuthinking

| Hăgiul a răspuns:

Denikiddu, a plange este omenesc iar o fire emotiva este un dar, neinteles de multi, din pacate. Singura creatura ce poate plange este omul, iar tu plangand "mult" inseamna ca nu esti ascultata, inteleasa si stresata. Un "doctor specialist" doar baga banii in buzunar lasandu-i pe pacienti -in cele mai multe cazuri- cu o rezolvare temporara, problema recidivand.
Ai putea discuta cu cei din jur si sa te destainui, iar daca nu te inteleg, ti-as recomanda din experienta mea sa nu mai bagi toate acestea in seama si daca nu iti place sa plangi, sa vorbesti cu un prieten de suflet care te-ar putea intelege. Si eu ma inrosesc cand vorbesc cu cineva, nu ca mi-ar fi rusine, dar este ceva automatic... fara voia mea.
Nu te stresa, nu exista boli ci doar bolnavi. Fii ceea ce esti si ignora cat poti tu rautatile si nu le pune la suflet, caci ele trec. Lasa loc pentru ceva frumos, care sa le aduca celor care te apreciaza zambetul tau.

| DعeutZa a răspuns:

Si eu patesc la fel.sunt emotiva si am aceleasi problemesad.dar incearca sa mananci pentru ca poti face o cadere de calciu sau multe altele.cred ca problema asta va trece cu timpul.nu ar trebui sa o iei asa in serios pentru ca oricui cred ca i s-a intamplat:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti intrebarea "Merita sa plang?" si gandeste logic daca da/nu.

| BlueByte a răspuns:

Cred ca cel mai bine consulti un psiholog.

| ArtisticWorld a răspuns:

Am auzit ca cineva a patot asa si dupa a avut depresie. Sanatate!

| cristi_8798 a răspuns:

Du-te la psiholog.nu o lua cum ca te-as considera cumva dar e spre binele tau. cunosc o persoana care plangea din orice...lafel si cand se intalnea cu cineva si dupa 2 luni de mers la psiholog a inceput incet incet sa revina la normal. acum nu ai treaba cu el rade glumeste injura bea fumeaza nu are treaba.

| claudiu_4817 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la un doctor specialist.Incearca sa te gandesti la un lucru frumos, ca viata este frumoasa etc, sa vezi ce iasa

| xSmile a răspuns:

Poate că ar fi bine să îi spui mamei, pentur că ea te poate ajuta, și apoi poate sa mergeți la un specialist happy Noroc mult si sănătate! ( sunt Mădă ) kiss

| anonim11_5290 a răspuns:

Si eu am aceleasi probleme. Inainte nu eram asa, insa am avut o intamplare in familie care cred ca m-a marcat pe toata viata si de atunci am devenit emotiva. In legatura cu caracterul tau emotiv, eu zic ca ar trebui sa consulti un psiholog care te poate ajuta sa intelegi unele lucruri si sa renunti la caracterul acesta. Deasemenea ar trebui sa faci un efort si sa mananci mult mai mult pentru ca asta te poate afecta enorm. Altceva nu stiu ce sa-ti spun. Sper ca totul sa fie bine. Te pup.

| Andreyutza_7898 a răspuns:

Pai cam ar trebui problemele de genu asta trebuiesc constultate cu un medic specialist... sper ca te-am ajutat