| Andreeaioan115 a întrebat:

Daca sunt la dieta, este interzisa painea alba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si la spitale se da paine langa mancare, chiar si pe langa cele dietetice.
Ai grija insa, ca intr-o zi sa nu consumi mai mult de 150 grame. Si mai important este ca, painea sa nu contina tot feluri de aditivi (numai apa, sare, faina si drojdie)!

La dieta (si nu numai) conteaza atat cantitatea, cat si calitatea mancarurilor consumate!

| Divy a răspuns:

Nicoleta dacă vrei să slăbești nu trebuie să fi fixată pe astfel de lucruri, crede-mă sunt alte lucruri care trebuie evitate

| PeFuga a răspuns:

Depinde de dieta. Daca urmezi o dieta consacrata, atunci aest lucru este specificat! Insa este de retinut ca painea alba, si painea in general, este inamicul dietelor!

| AlexCristi97 a răspuns:

Iti voi explica tot sa intelegi cum e cu dietele de slabit. Sunt o gramada de diete periculoase.
Corpul consuma zilnic un anumit numar de calorii in functie de inaltime, varsta, greutate, sex, activitatea ta fizica.
Daca ai vreo 16 ani, 1.65m si sa zicem 60 de kilograme, corpul tau consuma zilnic vreo 1450 de calorii sa te tina in viata si sa faci activitati simple gen un mers de 30 de minute pana la scoala si plimbari. Daca faci sport, v-a consuma mai mult. Caloriile banuiesc ca stii ce sunt, google daca vrei detalii big grin.
Tinand cont ca tu consumi 1450 de calorii (care vin din orice mananci si bei), ca sa slabesti tu ai 2 variante:
1. Mananci undeva la 1350-1300 de calorii pe zi.
2. Faci sport, in special cardio (alergat, bicicleta, urcat scari). Inotul arde cele mai multe calorii.
Daca corpul tau are nevoie de 1450 de calorii, tot ce mananci peste se depoziteaza in timp sub forma de grasime. In orice zi in care mananci sub 1450, corpul va lua din acele depozite (daca manaci cu 100-150 de calorii mai putin). Daca intrii la diete de alea nasoale cu azi un mar si 5 pahare de apa si maine un morcov si 6 pahare de apa, corpul tau nu va lua doar din depozite ci va incepe sa ia din muschi ceea ce nu e ok.
Orice are faina (fie ea si integrala), are destul de multe calorii. Sa fac o comparatie, o felie de paine are mai multe calorii decat vreo 3 morcovi medii sau 2 mere mari. Cand am vrut sa slabesc am inlocuit painea cu "crispbread", nu-s foarte bune dar macar nu mananci paine laughing. Mai sunt multe de spus, dar daca vrei alte detalii trimite-mi un mesaj, eventual un skype si iti scriu acolo.

DACA tii dieta in sens de regim alimentar, trebuie sa iti spuna doctorul dar in general e de evitat paine alba cam in orice context.

| GreenVoid a răspuns:

Da! Orice fel de paine si orice fel de mancare.Bea numa apa! Nu, ca dupa o sa pui intrebari despre cata apa poti sa bei pe zii.Ai auzit vreodata de stil de viata sanatos? Nu trebuie sa ti cantaresti fiecare inghititura si nici sa ti le numeri ca nu esti vreo batoza care trebuie sa slabeasca sau ii explodeaza inima de la grasime.Esti o copila spalata pe creier de imaginea de femeie "bunaciune" si scandura din ziua de azi si nu zice ca nu sau ca vrea doar sa manance sanatos cum am mai vazut raspunsuri ca daca vroia doar sa manance sanatos nu punea atatea intrebari tampite ca daca a mancat prea multi ardei umpluti, daca nu stiu ce. Vrei sa slabesti? Mananca mancare sanatoasa fa sport pana vomiti si nu vei slabi oricum pentru ca NU ESTI GRASA iti vei dezvolta musculatura si poate o sa incetezi sa te stresezi atatawinkingwinking

| okays a răspuns:

Depinde ce dieta, dar in general painea alba este interzisa.

| biarigby a răspuns:

Nu este interzisa painea alba, insa indicat ar fi sa nu abuzezi. Cantitatea ideala ar fi de 2 felii pe zi. Desi eu prefer painea de secara, atunci cand tin dieta