| SpikLo a întrebat:

Daca tatal meu are 1.80-1.82 mama in jur de 1.65 mai pot creste? Am 17ani si 1.69. Sunt baiat si sunt destul de scund ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Sport tongue

| Meheツ a răspuns:

In primul rand, asa cum a spus un coleg mai sus, este vorba de genetica, barbatii mostenesc mamele in proportie de 50% din trasaturi, iar tatii in jur de 20% din trasaturi. In plus cresterea barbatiilor se opreste la 25 de ani in timp ce a femeilor la 18 ani.
Ce ai putea sa faci? Vizita la endocrinolog pentru a-ti da hormoni de crestere daca tii neaparat desii eu nu iti recomand, hormonii nu mereu produc cresterea dorira si intotdeauna exista "reactii adverse".

| gheorghita24 a răspuns:

Eu am 15 ani(fac 16 in martie anul asta) si am 1.75-1.76. Chestia asta cu inaltimea consta si in genetica neamurilor. Daca ai inaltimea asta la varsta ta iar mama ta are inaltimea aceea, inseamna ca semeni cu mama ta. Am si eu unul in clasa mai mic ca tine 1.60 sau ceva de genul si nu prea a mai crescut... Plus ca mai e unul in scoala ca re e mai mic ca baiatul de care ti-am zis si nu cred ca vei mai creste mai mult de 1.72... Asta e o chestie de genetica