| anonim_4396 a întrebat:

Salut care credeti ca e inaltimea ideala la 14 ani?
Eu am 1.65 si ma simt scund dar multi imi spun nu am fost chiar si la doctor si mi-a zis ca am timp sa cresc si ca nu am avut explozia de crestere. Ce credeti? As putea sa ajung la 1.80 tatal meu are 1.80 si mama 1.65

Răspuns Câştigător
| emi1998 a răspuns:

Pentru vârsta ta ești mediu ca înălțime. Diferențele de înălțime mari ale părinților reduc înălțimea maximă la care ajung copii. Tatăl meu are 1.82 iar mama 1.78 ceea ce m-a făcut pe mine să am 1.80 la 14 ani.Ideea e că, de obicei, la vârsta asta ajungi la înălțimea celui mai scund dintre părinți. Tu o să ajungi garantat până la 1.75 cel puțin(asta dacă nu fumezi sau faci haltere ).

2 răspunsuri:
| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Cred ca inaltimea ta este buna! Nu sunt sigura daca o sa poti ajunge pana la i.80 metrii, dar esti in crestere!
Daca vrei sa mai cresti in inaltime fa inot, baschet...fa mult sport, te ajuta.
O zi buna!

| val31989 a răspuns:

Buna,eu am aproape 14 ani si am 157 cm, nu as crede ca esti scund...vei mai creste,(ba chiar cunosc persoane de 15 ani care au 155cm si nu e nimic big grin )
Pa-pa.