| PrințesaDeAur a întrebat:

Daca vreau sa-mi dau o gaura in ureche acasa si dezinfectez si lobul urechii (adica locul unde vreau sa-mi dau gaura) si acul cu care dau gaura si cercelul pe care il voi pune dupa, mai exista risc ridicat de infectie? Cum pot sa fac in asa fel incat sansele sa ma infectez sa fie cat mai scazute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

In cel mai rau caz pierzi o parte din ureche.

https://www.romaniatv.net/......75077.html

| Robertandrei4858 a răspuns:

Nu iti recomand sa faci asta acasa si nici intr-un caz singura. Poti merge la un salon cand se vor redeschide si iti va face gaura intr-un mediu steril.

| vmalex21 a răspuns:

Buna.Cea mai simple solutie e sa cauti o asistentă sau o policlinică unde se fac găuri. Daca totusi vrei sa iti faci singura Nu ai ce ac sa dezinfectezi, trebuie sa iti cumperi unul steril din farmacie.De preferat o branula pe care o desfaci chiar înainte să faci înțepătura.Te speli bine pe mâini, tamponezi locul cu alcool sanitar.Marchezi locul cu o carioca după care intepi cu branula.Cand a trecut pe partea cealaltă scoti acul din metal si vei ramane cu tubul din plastic.Il tai cu o forfecuta dezinfectata in prealabil lasand doar bucățica care a ramas in lob.Pe urma introduci capătul cercelului(de preferat sa il lasi o oră în alcool sanitar)si tragi usor până intra in gaura.Scoti bucata aia de plastic si pui tortita si tamponezi din nou cu alcool sanitar. Timp de o lună cureti de 2 ori pe zi si ungi cu o crema.