| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Acum cateva ore mi-am dat a doua gaura in ureche cu un ac de seringa. Are ceva daca mi-am pus un cercel de tinichea? Pentru ca acul a fost subtire si cercelul meu de aur nu intra pe gaura asta. Am tot incercat sa maresc gaura cu un ac de cusut, pe care l-am ars si bagat in spirt inainte, cu alt cercel si am incercat de 100 de ori sa bag cercelul de aur dar nu intra. E putin rosie urechea si ma doare putin. Am dat cu spirt sa dezinfectez locul si am sterilizat cu spirt toti cerceii, inclusiv pe cel de tinichea. Pot sa las cercelul de tinichea in ureche? Si cu ce sa dau sa nu fac infectie? Sau in cazul in care fac infectie ce fac? Ajutati-ma, va rog!

2 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Nu mai da cu spirt pentu ca inflameaza locul, spala bine cu apa si sapun doar.Trebuie sa intre mai incearca poate din cauza durerii ti e frica sa apesi.Nu are nimic daca e de tinichea, doar sa nu fie oxidat, daca e poleit cu aur sau argint merge.Nu faci infectie, doar nu esti singura fata cu gauri in urechi.Stiu cand si a facut sora mea gauri am fost la cineva care i-a dat gaura cu un ac de cusut mai mare, care avea ata si i-a lasat un pic de ata ca sa nu se infunde gaurile pana se vindeca, mie mi s-a facu rau cand am vazut cum iese acu desi o durat o secunda pe ureche. Poti sa folosesti o alifie care dezinfecteaza, oricare si nu iti face griji E normal sa fie inflamat locul unde este o rana deschisa.

| Anee1667 a răspuns:

Nu mai fă asemenea prostii niciodată.
Era mult mai simplu şi mai sigur să îţi cumperi o pereche de cercei medicinali extrem de ieftini şi un ac de la farmacie. Cerceii de tinichea adesea pot declansa infectii si fara ca gaura sa fie recenta, mai ales persoanelor sensibile.
Eu mi-am facut gauri acasă cu ac cumpărat, dezinfectat, cremă si cercei medicinali şi tot am prezentat dureri mai bine de o săptămână şi chiar puţină infecţie.
Mai bine l-ai da jos si ai da cu cremă acolo.Du-te la o bijuterie şi cu 30 de lei îţi pune cercel medicinal şi îţi face gaură şi stai fără grijă.