| Liviucu a întrebat:

Dati-mi cateva detalii legate de operatia de polipi la un matur. Mi-au crescut din nou (am fost operat cand eram mic) si incepe sa ma sece, si as vrea sa stiu mai ales daca se poate face anestezie totala pentru ca doar locala nu as putea rezista. Multumesc. Apreciez doar raspunsurile date de cei care au experienta in asa ceva si nu raspund in batjocura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cruciuliță a răspuns:

Inca ceva. operatia nu dureaza mult, mult spus 30 minute, altii in cateva minute sunt gata. Dar nu e bine ca ti-au reaparut. Eu stiu ca reaparitia lor se intampla doar in caz de "curatare" necorespunzatoare in trecut. A doua zi iti da drumul si acasa. E bine s-o faci acum vara, eviti o eventuala raceala, iarna era mai naspa si chiar nu e recomandabil. sa ceri sa-ti faca niste analize inainte si deschide ochii la ce medic te duci. sanatate numai bine.

| Liviucu explică (pentru Cruciuliță):

M-ar interesa operatia cu laser sau niste medicamente care sa-i desumfle. Ideea e ca astazi m-am tot documentat pe net si in 80% din cazuri ei cresc iar si nu conteaza aici taietura medicilor. Medici nici macar nu taie nimic, ei baga un **** de batz cu care agita zona si sparg acele pungi cu lichid. Ca practic asta sunt, niste pungi iesite din peretii nazali plini cu un lichid. Am tot citit comentariile mamicelor care au operat fetite la 11 ani sau altele s-au operat chiar ele si toate spun ca ramai cu sechele dupa o operatie clasica. Nu numai ca nu ajuta la nimic anestezia locala pentru ca te doare dar si vezi ce face si e oribil. Eu stiu ca am trecut prin asa ceva acum vreo 10 ani cand un medic mi-a bagat pe viu un cablu pe nas si mi-a iesit pe gura. Mi-a zis inainte sa nu ma sperii ca asta face. Am crezut ca lesin acolo.
De fel nu sunt barbat, dar, cine o sa ma placa o sa ma placa asa cum sunt eu.

4 răspunsuri:
| Cruciuliță a răspuns:

Buna domnule Liviuc! Ce facui prietene? Te imbolnavis? Apai vaz ca am dat-o pe olteneste, cred. N-apoi (asta e ardelenesca?), dorinta ta neimplinita va ramane. Oricat ai vrea, nu te eutanasiaza laughing, pardon, anesteziaza general, ci numai local. Ti-o zic pe bune. Am avut un coleg de serviciu care s-a operat de ceva mult mai grav, era un cancer si tot local i-a facut. Nu simti nimic, fi barbat, ne faci de ras cu frica ta maestre! Fii tare, tare, strange dintii si razbeste.Dar totus nu prea tare ca atunci mai da naiba si va trebui sa faci o vizita si la stomatolog.
Nu mori.Nu doare. Apai si tu in spital? Ti-ai dat intalnire cu cineva acolo, ha? thumbs up

| Mike959 a răspuns:

Salut,din cate stiu eu se face anestezie locala, dar sfatul, meu ar fi in momentul in care esti hotarat sa mergi sa vorbesti cu un medic, nu pierzi nimic! Bafta

| laurasteluta a răspuns:

Pai daca te operezi de polipi nu te anesteziaza total ca pe un verisor la operat de polipi si nu la anesteziat total daca te operai de altceva te anestezia tootalhappy