| Benghazini a întrebat:

Dati-mi niste sfaturi cum m-as putea lasa de fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psitpu a răspuns:

In primul rand nu iti recomand pastile fara prescriptia medicului. Am facut parte dintr-o campanie de renuntat la fumat, ca psiholog, si cunosc rezultatele tuturor metodelor. cel mai bine este sa iti masori dependenta fizica si psihica de tutun, modul in care asimileaza organismul tau nicotina si monoxidul de carbon, precum si nivelul de nicotina si monoxid de carbon din sange. Daca nu ai posibilitatea sa faci aceste teste poti incerca plasturi cu nicotina "Nicorette". Si inca o metoda care a dat rezultate la destul de multe persoane: micsorezi numarul de tigari pe zile., daca obisnuiesti sa fumezi 20 de tigari pe zi, maine vei fuma 19. cu cat micsorezi mai mult numarul de tigari cu atat se inmultesc zilele:19 tigari-o zi, 18 tigari-2 zile, 17 -3 zile, 16-4 zile si tot asa. in felul asta renunti treptat si nu iti frustrezi prea tare organismul si psihicul.aceste doua metode pot fii chiar combinate. Mai ales pentru dependenta psihica, care e cea mai puternica, poti incerca, daca iti permiti terapia prin hipnoza. prin hipnoza, frustarea psihica este eliminata, iar sansele sa te apuci din nou de fumat sunt minime. Orice metoda iti vei alege, trebuie sa tii cont de faptul ca daca exista si o dependenta fizica, somatica de tutun atunci inseamna ca in organismul tau exista o deficienta de silicon si tirozina. siliconul il gasesti in nuci si semninte, iar tirozina in suplimentele de vitamina C, portocale, verdeturi, fructe rosii si legume. Poti s-o faci!

8 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Din moment ce ai realizat ca fumatul este nociv pentru organismul tau, e clar ca poti renunta la el. E vorba de vointa, de constiinta faptului ca la mijloc e vorba de viata ta. Pe langa lucrurile care tin de tine, poti alege sa practici un sport, sa inlocuiesti tigarile cu un ceai bun (chiar daca esti baiat), cu fructe, cu dropsuri. De asemenea, nu trebuie sa dai importanta faptului ca nu mai fumezi, considera ca asa ai fost mereu.Este greu la inceput, dar daca treci de prima saptamana, te poti considera un invingator. Un gand bun si multa sanatate, Elena.

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Te poti lasa de fumat folosind autosugestia. Efect garantat!

| 4b a răspuns:

1000 de oameni pe zi renunta la fumat; vrei sa afli cum? prin moarte!

| Ana_8420 a răspuns:

1. Vointa : stiu ca ti se pare o prostie pe care probabil ai mai incercat-o, dar daca esti o persoana foarte ambitioasa poti face oricewinking
Da, poti incerca si cu pastile yawn insa majoritatea nu dau rezultate.

Si, oricum, nu-ti face griji! Faptul ca ai realizat ca fumatul este o otrava este un inceput!winking

Bafta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impune-ti. Daca ai ambitie si chiar vrei asta, o sa reusesti. Te lasi "manipulat" de niste tigari?

| Lucian_1592 a răspuns:

Nu iti pot da niciun sfat, totul e sa vrei tu.
Pe mine m-a ajutat audiobook-ul lui Allen Carr
http://metodausoara.romaniaplay.com/audiobook - merita.

| Lucian_1592 a răspuns:

Psitpu, esti psiholog degeaba? cum poti sa-i recomanezi omului tot nicotina? cum vine asta!? toate lumea stie ca nicotina creeaza dependenta celelalte substante sunt toxice (benzen, gudron, monoxid etc.) "nicotina" asta e raspunsul. NU te poti vindeca de tigari daca tu continui sa-i dai corpului chiar si Nicorette sau mai stiu eu ce aberatii. auzi la tine psiholog de 2 bani.
si alta remarca nu exista "treptat" adica renuntand la cateva tigari ale zilei... ori de tot ori continua sa fumezi in continuare pentru ca asa nu ai sa reusesti niciodata. daca chiar vrei sa renunti la fumat, lasa-le pur si simplu. Sunt fumator stiu ce vorbesc, fumez de peste 10 ani, si nu ma mandresc. Am stat 3 luni fara sa fumez cel mai mult iar acum vreau sa renunt definitiv prin metoda usoara, e cea mai eficenta. succes lu' Catalin. iar tu psihologule lasa sfaturiile daca nu stii ce vb.

| julia22 a răspuns:

In primul rand ambitie!
si eu am fost o fumatoare inraita fumam 2 pachete pe zi, si de 4 ani nici macar un fum nu am tras.

Motivul principal la mine a fost ca am ramas insarcinata si cum am aflat din ziua aia nici o tigara, dar sotu s-a lasat pentru ca tusea noaptea si obosea mai tare

Deci ambitie si sa ai incredere in tine